بررسی گزارشات کمیسیون معاملات آتی CFTC Report

خوب در این درس پس از ارائه نکات لازمه و کلیدی که در طی سال ها تجربه و مطالعه کسب نموده بودم می بایست به ببرسی گزارشات و نحوه استفاده از آنها و به کارگیری نکات و در نهایت تحلیل گزارشات بپردازیم . 

نکته کلیدی: دقت داشته باشید تمامی این مراحل که در زیر عنوان شده است را میتوانید به صورت فایل اکسل در آورده و با یک کلیک همه کارهای لازمه از جمله تهیه گزارشات و نمودارهای لازم را کسب نمائید که در نهایت دروس تخصصی یک فایل اکسل برای این منظور تقدیم خواهد شد و در دروس بعدی نیز ما از طریق نرم افزار اندرویدی ککه تدارک دیده ایم به سهولت قادر به پردازش این اطلاعات برای استفاده خواهیم بود که به صورت یک درس مجزا توضیح داده خواهد شد

نکته کلیدی: تمامی اطلاعات از سایت www . CFTC . Gov بدست می آید و هیچ کار سخنی نیست و دقت داشته باشید انتظارات نرخ بهره ای کشورها که برخی سایت ها تحلیل از آن قرار می دهند نیز می توانید از سایت cmegroup دریافت کنید و مقوله ای مجزا می باشد ( جستجو نمائید Fund Fed Rate Sentiment ) که در واقع به مباحث فاندامنتال قسمت نرخ بهره نیز برمیگردد.

 به طور حتم هرکدام از سه گروه معامله گران که در دروس گذشته مورد بحث قرار دادیم ، یک دارایی را ( که در اینجا چون بازار تبادلات ارزی هدف ما می باشد پس دارایی همان جفت ارز می باشد )  هم خریدند و نیز فروخته اند ولی برای نتیجه گیری بهتر اجازه دهید برآیند تمایل و گرایش هر گروه را به خرید یا فروش آن بررسی کنیم.

در عکس زیر میتوانید عملکرد هر گروه را ملاحظه کنید:

www.fxcma.com , cftc report

www.fxcma.com , cftc report

در واقع اگر در هر هفته کاری تعداد کل سفارشات خرید و فروش هر یک از گروهها را داشته باشیم با کسر کل سفارشات یاد شده برای هر گروه می توان برآیند گرایشات هر گروه را بدست آورد.

حال اگر نمودار برآیند گرایشات هر سه گروه را رسم نموده و با روند تغییرات بازار مقایسه کنیم نمودار زیر بدست میآید:

www.fxcma.com , cftc report

www.fxcma.com , cftc report

به نظر شما این اطلاعات تا چه حد ما را در تشخیص مناسب روند بازار کمک خواهد نمود؟

مروری بر سه گروه بازیگران موجود در بازار به وسیله تعریف خود کمیسیون بپردازیم:

  1. معامله گران تجاری یا Commercial Traders طبق تعریف “کمیسیون معاملات سلف کالا” به معامله گرانی اتلاق می شود که اساسا معاملات در بازار سلف کالا را برای تقویت فعالیت های تجاری و تقویت بازار محصولات و خدمات خود انتخاب می کنند. مانند بازرگانان تحت نظارت کمیسیون معاملات سلف کالا، بروکرهای ارزهای خارجی، بانکهای سرمایه گذاری و تولیدکنندگان محصولات (از جمله محصولات کشاورزی) و غیره… که به نظر می رسد بیشتر طرفدار ثبات بازار هستند تا ایجاد تغییر در آن تا بدینوسیله برای بازار محصول یا خدمات ارائه شده خود آرامش به وجود اورند.
  2. معامله گران غیر تجاری یا دلالان بزرگ یا Non commercial Traders طبق تعریف “کمیسیون معاملات سلف کالا” به معامله گرانی اتلاق میشود که معاملات در بازار را برای اهداف سوداگرانه و تنها کسب سود انتخاب می نمایند . مانند سرمایه گذاران خصوصی ، موسسات مالی ، و یا صندوقهای تامین سرمایه (Hedge Funds در واقع مجموعه سرمایه گذاران با مدیریت بسیار بالا و سختگیرانه است که از استراتژی های سرمایه گذاری پیشرفته ای در بازارهای محلی و یا بین المللی استفاده می کنند و هدف اصلی آنها بازگشت بسیار بالای سرمایه است).
  3. اما گروه سوم یا معامله گران خرده فروش یا دلالان کوچک یا Retail Investors or Traders طبق تعریف “کمیسیون معاملات سلف کالا” به معامله گرانی اتلاق میشود که معامله را برای افزایش سرمایه شخصی خود بکار می برند نه برای سازمان ، موسسه یا ارگان خاصی و مسلماً حجم معاملات آنها در مقایسه با دو گروه پیشین بسیار پایین تر و تاثیر آنها بر بازار نیز کم رنگ تر خواهد بود.

 

بررسی چند اصطلاح:

Underlying Asset : یک ابزار مالی مانند سهام ،کالا،ارز یا شاخص است که بهای آن بر اساس بهای اشتقاقی یا Derivative’s Price می باشد.

Futures Contract : در این نوع قرارداد خریدار و فروشندگان ملزم به خرید (یا فروش) سهام ، کالا ، ارز و… در قیمت توافق شده می باشند. در واقع طرفین قرار داد نسبت به انجام این معامله درصد خطرپذیری یکسانی دارند. به خاطر قطعی بودن قیمت ثبت این قراردادها و آمار آنها بسیار قابل اعتماد و استناد است.

Options Contract : در این نوع قرارداد خریدار حق و نه الزام خرید سهام،کالا ، ارز و… را بر روی قیمت توافق شده دارد و حق انتخابی نیز بر اساس Options Premium دارد که به نظر می رسد بیشتر گزینه های زمانی در آن مد نظر قرار می گیرد. بنابراین درصد خطر خریدار بسیار محدود و پتانسیل میزان سود آن بالاست. از طرف دیگر فروشنده خطر فراریت یا نوسان که اصطلاحاً Volatility گفته می شود را نیز می پذیرد. بخاطر قطعی نبودن قیمت ثبت این قراردادها و آمار آنها چندان قابل اعتماد و استناد نیست.

 

اکنون میخواهیم منبع بدست آوردن داده های جدول را با هم مرور کنیم:

کمیسیون معاملات سلف کالا یا Commodity Futures Trading Commission در هر جمعه ساعت 15:30EST گزارشی از تعهد معامله گران را منتشر می سازد. می توانید برنامه انتشار این گزارشات در سال 2018 را در آدرس زیر مشاهده نمایید:

www.fxcma.com , cftc report

www.fxcma.com , cftc report

به آدرس زیر بروید:

http://www.cftc.gov/MarketReports/CommitmentsofTraders/index.htm

جداولی را مشاهده می کنید که در بخش Current Legacy Reports، زیر بخش Chicago Mercantile Exchange دو دسته گزارش وجود دارد. گزارشات بر مبنای قراردادهای Futures Only و Futures & Options Combined و به دو صورت گزارش کوتاه و بلند قرار دارند.

گزارشات Futures Only بر مبنای مطالب گفته شده قابل استناد تر است. اما تفاوت داده های دو نوع گزارش کوتاه و بلند را لطفاً در آدرس معرفی شده بررسی کنید.

در ردیف اول نام کالا و دارایی را مشاهده میکنید که ما دلار کانادا را انتخاب نموده ایم ، در ردیف دوم نیز  نوع گزارش و تاریخ انتشار را مشاهده می کنید که این گزارش زیر مربوط به تاریخ 13 فوریه 2018 از گزارش Futures and options combined استخراج شده اند:

www.fxcma.com , cftc report

www.fxcma.com , cftc report

البته یکبار دیگر یادآوری میگردد گزارشات بر مبنای Futures only قابل استنادتر است و از این پس از این دسته گزارشات استفاده خواهیم نمود:

www.fxcma.com , cftc report

www.fxcma.com , cftc report

نکته آخر: اینکه در این گزارشات اطلاعات در مورد انواع کالا، ارز و سهام و شاخص ارائه شده است، از آنجای که منشاء صدور این گزارشات آمریکا می باشد در مورد ارز برای هر واحد پول میزان خرید و فروش در مقابل دلار آمریکا آورده شده است مگر اینکه عیناً خرید یا فروش کالای در برابر یک ارز را نشان دهد مثلا یورو در برابر پوند را می توانید در این گزارش یافت کنید.پس به صورت کلی همه آنها در برابر دلار آمریکا سنجیده شده که به صورت مثلا در گزارشات این نوشتار CANADIAN DOLLAR منظور میزان خرید و فروش جفت USDCAD است ( البته اینجا CADUSD اما در بازار به صورت استاندارد USDCAD میخوانیم و میبینیم و به صورت و مخرج جفت ارزها توجه داشته باشید )

با تشکر – خلیل رحمانی

4.3/5 - (6 امتیاز)
4.3/5 - (6 امتیاز)