مبانی حرکت 

کال مارجین ( ورشکستگی ) ، طمع، ترس، تصمیم عجولانه، تحلیل اشتباه، استاپ لاس و …. این کلمات برای شما تداعی کننده چه چیزی هست ؟ 

همه ما زمانهایی را که با تحلیل اشتباه و تصمیم نادرست باعث ضرر خود شده ایم را به خاطر میاوریم مواقعی که پس از اشتباه در ذهن خود با سوالات گوناگون مواجه شده ایم و از خود پرسیده ایم:

  1. ایراد کجاست ؟
  2. چه کاری کامل انجام نشده است ؟
  3. مشکل چیست ؟

و پس از این سوالات با تحریک شدن آستانه ی تحریک ذهن، به وسیله مطالعه، تجربه و سوال های گوناگون سعی در برطرف کردن مشکل گرفته ایم ولی باز هم در همان ورطه ی مشکلات بالا و ضررهای مکرر گرفتار شده ایم. 

در چنین سیکل اشتباهی یا آن قدر پوست کلفت می شویم که دوباره سراغ یک راه اشتباه دیگه خواهیم رفت و یا با هر چه بورس بازی وجود دارد را خداحافظی می کنیم و می گویم که این کاره نبوده و نیستیم !!!

به راستی راه حل چیست ؟ برای پیدا کردن جواب هر سوالی نیاز هست که ابتدا صورت مسئله خوب تحلیل و تفهیم بشه! آیا ما صورت مساله را درست درک کرده ایم ؟

نکته کلیدی : ما بازار مادر ، یعنی بازار تبادلات ارزی را برای مفاهیم در این جستار انتخاب نموده و پیش رویی می کنیم و شما عزیزان می توانید مطالب را به بازارهای کالا و سهام و غیره تعمیم دهید

اغلب معامله گران با تاریخچه و سیر تکاملی بازار تبادلات ارزی آشنا هستند. دوره هایی که ارزش گذاری ارزها بر اساس پوند بود، سپس دلار، پشتوانه سازی دلار به طلا و سپس از سال 1971 شناورسازی ارزها نسبت به یکدیگر… 

دوره ی آخر به دو قسمت از لحاظ ماهیت تقسیم می شود که کمتر جایی از این تقسیم بندی صحبت شده است:

  1. فصل اول ما بین سالهای 1971 بعد از قرار داد Smithsonian Agreement تا قرارداد حدود سال 1991 قرارداد Maastricht Agreement
  2.  دورهء دوم از سال 1991 تا به حال بعد از قرارداد Smithsonian Agreement و ایجاد شناوری ارزها مقابل یکدیگر در اغلب کشورهای با اقتصاد آزاد در ابتدا حرکات بازار بسیار نشاءت گرفته از دوران قبل خود بود

ارزها در مقابل یکدیگر معمولا به سنگینی حرکت می کردند و اگر دلیل اقتصادی یا سیاسی در یکی از کشورهای ارزهای اصلی به وجود می آمد حرکت جهت دار با روند آرام و پیوسته دنبال می شد. با این که در این دوره بازار بازیگران کوچک بسیار کمی داشت (صرافان بین المللی، بازرگانان فعال درمعاملات ارز و در کل معاملگران غیر بانکی) اما همین تعداد کم با استفاده از ماهیت به نسبت آسان بازار برای پیشبینی روند آینده به سودهای بسیار زیادی دست یافتند مخصوصاً معاملگران کشورهای تازه استقلال یافته دهه 90 میلادی ، اما با روی کار آمدن دولت کلینتون در سال 92 و نقطه نظر تمرکز حزب وی بر روی مسائل مالی، بانکی و اوضاع داخلی ایالات متحده آمریکا ، با اتخاذ سیاست های جدید و متفاوت کم کم ماهیت بازار تبادلات ارزی رو به دگرگونی نهاد و با مداخله بانک های آمریکایی دیگر شاهد بازاری یکسو، آسان، و قابل پیش بینی نبودیم. با این که این دخالت در ابتدا تنها به بازه های زمانی Intraday بسنده می کرد اما بعد از سال 96 این تغییر ماهیت به بازه های بزرگ تر نیز کشیده شد و نه تنها دیگر ارزهایی که یک طرف آنها دلار بود بلکه اغلب جفت ارزهای اصلی نیز با پیروی از این رویه باعث شناوری نامتجانس کلیه ارزها شدند.

از سال 96 بازار تبادلات ارزی و در راس آن ارزهای اصلی با پیروی از سه فاکتور کلی ماهیت جدیدی از خود به نمایش گذاشتند:

  1. حرکت بر اساس مبانی و عوامل اقتصادی و سیاسی دو کشور جفت ارز مربوطه
  2. تلاش برای منتفع نشدن آسان سوداگران و جریان کلی سرمایه به سوی قدرتمندان بازار
  3. ایجاد حرکات متعادل برای بازه های زمانی گوناگون

با این که بیشتر مباحث مطرح شده در بازار تبادلات ارزی تنها مربوط به فاکتور اول (به علاوه تکنیکال) می باشد در این جستار نوشتار ها سعی در کمک بیشتر به درک فاکتورهای 2 و 3 هست تا شاید با دیدی متفاوت ذره ای از ضرر های دوستان ایرانی در این بازار کم شود و به سمت سودآوری و ارز آوری برای کشور عزیزمان شود.

با تشکر – خلیل رحمانی

آموزش تحلیل انتظارات – مبانی حرکت
Rate this post