روش های تحلیل در انتظارات

در واقع هدف اصلی بررسی گرایشات بازار و شناخت عوامل تاثیرگذار بر آن بوده و صرفا مطالب این حقیر به معنای درست بودن آنها نبوده مگر اینگه مورد آزمایش عملی واقع قرار گیرد.

ما برای تحلیل انتظارات بازار در گذشته عنوان شد که می بایست همسو و همراه با بزرگان بازار باشیم ، اما خوب علاوه بر همراهی بزرگان نیز میبایست معاملات عمده افراد نیز مورد پایش قرار داده و بررسی نمائیم در هر یک از مراحل روند و اصلاح یک دارایی به چه صورت می باشد .

ما در بازار های جهانی همچون بازار تبادلات ارزی به دو شیوه بازار را مورد ارزیابی قرار می دهیم که عبارت هستند از :

  • خواندن آمار معاملات معامله گران خرده پا که اصطلاحاً سنتیمنت آنالیز یا تحلیل احساسات بازار می نامند ( Ssi Analysis )
  • خواندن آمار معامله گران بزرگ از اطلاعات منتشره کمیسیون معاملات آتی آمریکا یا اصطلاحاً کوت ریپورت آنالیز (  CFTC Report or Cot Analysis )

نکته کلیدی: سبک های دیگری نیز به عنوان ریسک ریورسال Risk Reversal نیز در کتب فاندامنتال خانوم کتی لین مورد اشاره قرار گرفته است که بر عهده خوانندگان عزیز می گذاریم و بحث ما متمرکز بر دو روش بالا خواهد بود .

از جمله مواردی که به نظر می رسد در تعیین روند بازار موثر است تمایلات معامله گران به خرید یا فروش یک ارز میباشد.

به طور کلی هر معامله گری در مورد بازار دارای نظری است که بطور حتم براساس جمع بندی تحلیل های فاندامنتالی یا تکنیکالی ایشان بوده و در نتیجه روندی را برای بازار (چه کوتاه مدت ، میان مدت و یا بلند مدت) درنظر خواهد گرفت و به طور حتم بر مبنای آن معامله خواهد نمود. از آنجای که در واحد زمان معامله گران بسیاری در بازار حضور دارند بنابراین برآیند نظرات آنها می تواند در تعیین روند بازار یک جفت ارز (بازار هدف را بازار مادر یعنی تبادلات ارزی قرار داده ایم )  تاثیرگذار باشد ، اجازه دهید برای روشن تر شدن موضوع مثالی را عنوان کنم.

بدون شک همه دوستان با الگوهای شمعی ژاپنی آشنایی دارند. برای اولین بار Steve Nison سعی نمود براساس این الگوها معامله نماید به گونه ای که در دهه 90 این روش از محبوبیت بسیاری برخوردار گردید و با اقبال عمومی روبرو شد.

هر شمع ژاپنی که بر اساس چهار قیمت باز شدن ، بسته شدن، بالاترین قیمت و پایین ترین قیمت تشکیل میشود دارای شکلی بصورت زیر است:

www.fxcma.com , Candlestick

www.fxcma.com , Candlestick

همچنین سه بخش برای هر شمع قابل تشخیص است:

– بدنه اصلی شمع

– سایه بالایی

– سایه پایینی

هرچه طول بدنه شمع بلند تر باشد فشار خریداران بر بازار و در نتیجه خرید (برای شمع صعودی) و یا فشار فروشندگان بر بازار و در نتیجه فروش ( برای شمع نزولی) آن جفت ارز و در ان مقطع زمانی بیشتر بوده و تمایل برای خرید یا فروش بیشتر می باشد.

و اما طول سایه های شمع سرنخ مهمی در مورد آینده بازار بدست می دهد بگونه ای که اطلاع دارید شمع با سایه کوتاه نشاندهنده این است که معامله گری در نزدیک قیمت “باز شدن” یا “بسته شدن” محدود شده و طول سایه بیشتر نشان از مبارزه بین خریداران و فروشندگان برای غلبه بر بازار می باشد.

به طور مثال: سایه بالایی بلندتر و سایه پایینی کوتاهتر برای یک شمع به معنای این است که خریداران تمایل به خرید جفت ارز در قیمت های نزدیک به بالاترین قیمت داشته ولی فروشندگان با افزایش تمایل به فروش جفت ارز صعود بیشتر قیمت جلوگیری کرده و آن را پایین کشیده اند. این غلبه بر تمایلات یک گروه از معامله گران توسط گروه دیگر می تواند دو نتیجه را در بر داشته باشد.

  • اصلاح یا Retracement قیمت
  • معکوس نمودن جهت بازار

از این رو معامله بر اساس الگوهای شمع ژاپنی به یک باره طرفداران بسیاری پیدا نمود که صحبت در این مورد از حوصله بحث خارج بوده و بطور حتم دوستان با این مقوله آشنایی کافی دارند و یا اگر ندارند می توانند در دروس تکنیکال مطالعه نمایند.

مثال دیگر: همه دوستان با اندیکاتور Volume در نرم افزار متاتریدر آشنایی دارند. این اندیکاتور نشاندهنده حجم معاملات انجام شده و به بیان دیگر گرایشات معامله گران در بازار است. اگر قیمت جفت ارزی در حال افزایش بوده ولی حجم معاملات رو به نزول باشد می توان برداشت نمود که بازار به منطقه overbought یا فوق اشباع خرید ( یا برعکس این موضوع برای oversold یا فوق اشباع فروش) رسیده است.

تا اینجا سعی شد با این مثال بیان شود که تمایلات معامله گران می تواند بر روند بازار تاثیر بگذارد. ما نیز سعی داریم با بررسی تمایلات این معامله گران در موقعیت مناسب وارد بازار شده و از این خوان گسترده بهره ای هر چند کوچک داشته باشیم.

اکنون اجازه بدهید معامله گران در بازار را تقسیم بندی نماییم:

  • معامله گران تجاری یا تاجران یا (Commercial traders (Hedgers مانند بانکها، شرکتها و تولید کنندگان بزرگ
  • معامله گران غیر تجاری یا دلالان بزرگ یا (Non-commercial traders (Large Speculators
  • معامله گران خرده فروش یا دلالان کوچک یا (Retail traders (Small Speculators

معامله گران دسته اول به دلیل سرمایه بسیار بالایی که دارند می توانند در تعیین روند بلند مدت بازار تاثیر گذار بوده و در واقع با تولیدات و ارائه خدمات خود سعی بر ایفای نقش دارند.

اما معامله گران گروه دوم برعکس گروه اول بیشتر دنبال کننده روند بازار بوده و بر ادامه یا معکوس کردن روند بصورت مقطعی تاثیر خواهند داشت در واقع انها با وارد نمودن سرمایه بالای خود در خرید یا فروش بر بازار موثر هستند نه با فعالیتهای تولیدی.

و گروه سوم در اکثر مواقع در جهت معکوس گروه دوم حرکت می نمایند و شاید بتوان بیشترین نقش را در اصلاح قیمت بازار به آنها نسبت داد . البته اگر این گروه با گروه اول و دوم هم جهت حرکت نمایند تراکم در بالا و پایین روند بازار زودتر حادث خواهد شد و زودتر به منطقه فوق اشباع خرید یا فروش میرسیم.

با تشکر – خلیل رحمانی

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)