ساختار و اهداف کارگزاران (بروکرها)

 

ما در این قسمت به دلیل اینکه اقتصاد و بازارهای جهانی در ابتدا هدف امان هست به ساختار کارگزاران در سطح جهان می پردازیم و سپس در یک مقاله مجزا به کارگزاران داخلی ایران پرداخته خواهد شد. هر کارگزار در بازارهای جهانی بر اساس مقررات قانونی حوزه حقوقی متبوع اش و نیز مدل تجاری که برای خود تعریف نموده است دارای مکانیزم عملکرد خاص خود می باشد که جهت انتخاب کارگزاری بایست به آنها توجه نمود.

 

انواع کارگزاران بر حسب مدل تجاری

به طور کلی 2 نوع کارگزاری در بازارهای جهانی وجود دارد:

www.fxcma.com, type of brokers انوع مدل کارگزار

www.fxcma.com, type of brokers انوع مدل کارگزار

  • فاقد میز معاملات ( Non-Dealing Desk) که خود دو دسته اند:
  1. به صورت مخفف STP گفته می شود Straight Through Processing
  2. به صورت مخفف ECN گفته می شود Electronic Communication Network + Straight Through Processing
  • دارای میز معاملات Dealing Desk or Market Maker

 

مکانیزم عملکرد کارگزاران

تفاوت عمده ای که میان این دو دسته از کارگزاری ها وجود دارد این است که کارگزارهای دسته دوم که دارای میز معاملات هستند، از این حق قانونی برخوردارند تا بر اساس تشخیص دپارتمان مدیریت ریسک خود، از اتصال مستقیم معاملات خود به شبکه بازار بین بانکی خودداری ورزیده و خود نقش معامله گر مقابل مشتریانشان را ایفا نمایند.

www.fxcma.com, brokers کارگزاران یا بروکر

www.fxcma.com, brokers کارگزاران یا بروکر

 

در واقع وقتی که دپارتمان مدیریت ریسک کارگزاری با آنالیز آماری عملکرد یک مشتری خود به این نتیجه می رسد که امید ریاضی معاملات این مشتری منفی است، عملاً تصمیم می گیرد که خود نقش معامله گر مخالف این مشتری را بازی کرده و برای هر معامله خرید این مشتری نقش فروشنده و برای هر معامله فروش او نقش خریدار را ایفا نماید. بدیهی است در درازمدت کارگزاری از برآیند معاملات خود در مقابل این مشتری با احتمال بسیار زیاد منتفع شده و با توجه به وجود شمار زیادی از مشتریان مبتدی از مجموع معاملات این چنینی خود سود سرشاری بدست خواهد آورد.(تئوری بازی ها که در کازینوها استفاده می گردد) آن روی سکه این مدل تجاری نیز البته زیانی است که کارگزار می تواند به دلیل تک معاملات سودده – اما احتمالاً سنگین و با حجم زیاد – مشتریان متحمل شوند که در گذشته و بر حسب عملکرد آماری خود در دسته مشتریان زیان ده طبقه بندی شده و کارگزار نقش معامله گر مخالف آن ها را بازی می کرده است.

در خصوص مشتریانی که بر حسب تحلیل و آنالیز آماری دپارتمان مدیریت ریسک کارگزاری دارای امید ریاضی مثبت برای معاملات خود هستند، کارگزاری های دارای میز معاملات از راه ایجاد اسپرد (Spread) تفاوت قیمت بین خرید و فروش، کسب درآمد می کنند. در این حالت، کارگزاری باز هم نقش مقابل مشتری خود را ایفا می نماید اما به جای تقبل ریسک معاملات معکوس، می کوشد تا از شبکه بین بانکی یا از میان مشتریان خود معادل حجم درخواستی مشتری خود را در میان معامله گران معکوس پیدا کرده و از راه تفاوت قیمتی که به مشتری خود ارائه کرده با قیمتی که معامله خود را در بازار به صورت معکوس منطبق کرده است، به سودسازی دست یابد. در اینجا از طریق واید کردن اسپرد و اسپلیج ها می توانند به دستکاری قیمت ها پرداخته و منتفع گردد.

www.fxcma.com, Dealing Desk or Market Maker دارای میز معاملات یا بازار ساز مارکت میکر

www.fxcma.com, Dealing Desk or Market Maker دارای میز معاملات یا بازار ساز مارکت میکر

به دلیل اینکه این مدل کارگزاری ها عملاً با تقبل معاملات معکوس برای مشتریان خود امکان معامله فراهم می کنند، به بازارساز یا Market Maker  مشهور هستند، مشتریان اینگونه کارگزاری ها عملاً به طور پیش فرض به شبکه بین بانکی متصل نیستند و تنها سفارش هایشان توسط کارگزاری با یکدیگر جفت می شوند.

 

کارگزارهای فاقد میز معاملات

چناچه از نام اشان پیداست بدون اینکه بخواهند وارد فرآیند، بازی کردن طرف مقابل برای معاملات مشتریان خود شوند، تنها نقش پیوند دهنده میان مشتریان خود با شبکه بازار بین بانکی را به صورت مستقیم ایفا می کنند.

www.fxcma.com, Non-Dealing Desk فاقد میز معاملات

www.fxcma.com, Non-Dealing Desk فاقد میز معاملات

در واقع این مدل کارگزاری ها همچون پل رابط میان مشتریان اشان با شبکه بازار بین بانکی عمل می کنند و سودشان از راه اخذ کارمزد معاملات (Commission) تامین می شود.

بدین ترتیب در یک نمای شماتیک تفاوت عمده میان کارگزاری های دارای میز معاملات و کارگزاری های فاق میز معاملات را می توان به تصویر کشید:

www.fxcma.com, type of brokers مدل تجاری کارگزاران

www.fxcma.com, type of brokers مدل تجاری کارگزاران

 

سخن پایانی

کشور جمهوری اسلامی ایران تحت تحریم های ظالمانه قرار دارد و سودجویان و کلاهبرداران از هر طریق در کمین سرمایه شما نشسته اند. بنابراین در مورد کارگزاران خارجی دقت لازم را خرج دهید. برای این امر با پشتیبان ما در ارتباط باشید تا راهکارهای عملی و کاربردی در اختیار شما قرار دهد.

5/5 - (27 امتیاز)
5/5 - (27 امتیاز)