نکاتی در گزارشات کمیسیون معاملات آتی CFTC Report

 قبل از اینکه به نرم افزار تدارک دیده برای بررسی گزارشات بر روی سیستم عامل اندروید بپردازیم چند نکته و مبحث را مطرح نمایم که بی شک در این گزارشات و تحلیل های آن نیز برخورد خواهید کرد.

حجم معملات باز Open Interest : عدد مربوط به این گزینه در گزارشات نشان دهنده حجم معاملات باز مانده در یک دوره مثلاً هفتگی می باشد . این عدد برابر با حجم کالا یا دارایی مورد معامله در دوره نیست چرا که میزان حجم معاملاتی که کالا را فقط دست به دست کرده اند نیز در آن می باشد به طور مثال در معاملات طلا ما 200 قرارداد فروش باز داشته ایم و 150 معامله خرید باز ، پس Open Interest  این دوره می شود 200+150 یعنی 350 معامله ، در صورتی که میزان طلای داد و ستد شده مثلا 270 کنتراک Contract هست و 350-270 می شود 80 قرارداد از حجم معاملات بابت دست به دست کردن طلا ( سفته بازی ) صورت گرفته است.

مجموع کل خریدها = مجموع کل فروش ها = Open Interest

معاملات خالص Net Position : این عدد نشان دهنده تفاضل بین قراردادهای خرید و قراردادهای فروش یک دسته از معامله گران هست. مثلاً معامله گران تجاری 100 معامله باز خربد و 80 معامله فروش روی طلا دارند چس معاملا خالص تجاری ها میشه 80-100 یعنی 20 ، پس خالص معاملات مثبت یعنی گرایش حجم معاملات به سمت خرید و منفی خالص معاملات یعنی گرایش معاملات به سمت فروش.

Open Buy – Open Sell = Net Position

ایندکس کوت Cot Index : برای اینکه دید بهتری نسبت به تغییرات Net Position داشته باشیم ، این تغییرات را به صورت نرمال شده بین 100 و 0 در آورده می شود ، که برای این منظور فرمول های مختلفی موجود می باشد که فرمول زیر عمده فرمول مورد استفاده در بازار بین تریدرها می باشد

Cot Index = ( Current Net Pos – Max Net Pos in N Priod ) / ( Max Net Pos in N Priod  – Min Net Ps in N Priod ) * 100

در این فرمول N دوره نرمالیزیشن هست که معمولاً با 156 هفته یعنی سه سال در نظر گرفته می شود . معنای این شاخص این هست که وقتی میزان آن در ناحیه نزدیک به 100 باشد اشباع در خرید هستیم و به دلیل ناپایداری بازار احتمال چرخش روند وجود دارد و وقتی شاخص نزدیک به صفر میل کند یعنی اشباع در فروش واقع شدیم و احتمال چرخ روند نیز وجود دارد ( اکسترمم ها در ایندکس و نقطه مرزی 50 دارای اهمیت می باشد که میبایست در هر دارایی و بازاری آن را مورد پایش قرار داد تا مفاهیم آن را به خوبی دریابیم )

با تشکر – خلیل رحمانی

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)