Weekly Fundamental Analysis 

Update: 09 July 2018

تحلیل فاندامنتال ( بنیادی یا اقتصادی ) هفتگی

تاریخ: 09 جولای 2018

هفته گذشته در اغلب خبرنگاری ها نوشته شده بود که “جنگ تجاری آغاز گردید” چرا که ایالات متحده آمریکا تعرفه های وارداتی را بر کالاهای کشور چین اعمال نمود. این تعرفه ها به ارزش 34 میلیارد دلار میرسد که کشور چین نیز متعاقباً به سمت حرکات تلافی جویانه گام برداشت  در حالی که این جنگ هفته هاست با بستن تعرفه بر روی کالاهای همچون آلومنیوم و فولاد در جریان می باشد.

ایالات متحده در دو هفته آتی مجدداً برای واردات کالاهای چینی نیز تعرفه های با ارزش 16 میلیارد دلار خواهد بست که ریسک اصلی برای دلار آمریکا نیز اقدامات تلافی جویانه همتایان اقتصادی آن هست و توجه داشته باشید که بازار نسبت به این اقدامات بی شک واکنش های نشان داده است و اینکه نمیتوان انتظار رفت مجدداً در دو هفته آتی نیز واکنش ها به همین اندازه و مقدار نیز ادامه یابد. در حال حاضر ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده تهدید نموده که بر واردات خودرو نیز تعرفه اعمال خواهد کرد که هنوز مقدار آن مشخص نیست از اینرو اتحادیه اروپا به دنبال اقدامات تلافی جویانه بر واردات کالاهای آمریکایی تعرفه ای با مبلغ 300 میلیارد دلار می باشد.

نگاهی به جدول نرخ بهره بین بانکی بیاندازید متوجه خواهید شد که چشم انداز آتی در بهره های وام های داده شده و گرفته شده به چه شکل هست:

www.fxcma.com , Libor Reate

www.fxcma.com , Libor Reate

ریسک بیشتر متوجه کشورهای پیشرفته همچون اروپا ، مکزیک و کاناداست و انتظار میرود که کشورهای پیشرفته با هم در برابر سیاست های ایالات متحده، متحد شوند و راه های جایگزین برای صادرات خدمات و کالا به این کشور پیدا کنند.

www.fxcma.com , Libor Table

در جدول تغییرات بهره پول مشاهده می شود که بیشترین و کمترین تغییرات در سر رسید سالانه و فصلی به ترتیب متعلق به پوند انگلیس و فرانک سوئیس می باشد. از این رو در معاملات این هفته نرخ برابری GBPUSD و USDCHF نیز می توان مورد توجه معاملات خود قرار داد.

انتظارات حرکتی بر حسب پیپ از روی نرخ بهره را می توانید در جدول زیر مشاهده نمائید:

www.fxcma.com , Libor Balance Point Sentiment

www.fxcma.com , Libor Balance Point Sentiment

سوال اساسی که بعد از اعمال تعرفه ها بر ذهنیت ها جاری شد این است که با اعمال تعرفه های تجاری آمریکا علیه دولت خلق چین شاخص های سهام همچون داوجونز ، نزدک و اس اند پی چرا افزایش یافتند و اینکه ین ژاپن به عنوان یک دارایی ایمن چرا تضعیف شد ! آیا جنگ تجاری بر قیمت ها دیگر اثرگذار نیست و اثرات خود بر قیمت ها اعمال شده است؟ با این وجود هر آنچه این جنگ شدت یابد بر نگرانی ها افزوده خواهد شد و بی شک دارایی های پر ریسک می بایست کمتر مورد تقاضا قرار گیرند.

در صورتی‌ که بحران مالی به بالاترین میزان خود برسد ، دلار ایالات متحده آمریکا به عنوان ارز ایمن و نقدشوندگی بالای آن مقصد اصلی سرمایه‌ گذاری تجار خواهد بود. با این اوصاف اگر بحران مالی تشدید نشود و ترس، بازارهای مالی را در برنگیرد دلار ایالات متحده آمریکا USD تضعیف خواهد شد.

نکته ای که بایست عنوان نمود این است که بازار فاصله کمی با زمان تغییر تمایلات سرمایه‌گذاران دارد.

علاوه بر عوامل بیرونی و سیستماتیک بر اقتصاد ها نیز می بایست بر عوامل درونی و غیر سیستماتیک نیز توجه داشت، از این رو سیاست های پولی بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا نیز یکی از مهمترین عوامل تحریک دلار هست. از این دیدگاه نیز سیاست های پولی ایالات متحده تفاوت فاحشی با دیگر همتایان خود را داراست با این وجود در نظر داشته باشید ممکن است این تفاوت ها تاثیری بر نرخ برابری آنها به چشم نیاید به طور مثال با وجود واگرایی شدید سیاست های پولی اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا تاثیر آنچنانی بر نرخ EURUSD نیز مشاهده نمی شود.

در هفته گذشته نیز تمامی ارزها در برابر دلار تقویت شدند که در این بین نیز فرانک سوئیس کمترین و دلار نیوزلند بیشترین افزایش را داشت و ما نیز تحلیل دلار نیوزلند را  قرار دادیم.

www.fxcma.com , Return Table

www.fxcma.com , Return Table

در این بین انتظارات نرخ بهره ای در ایالات متحده آمریکا بسیار بالاست و ریسک اصلی نیز کاهش این انتظارات برای دلار ایالات متحده می باشد. این هفته گزارش سیاست های پولی بانک مرکزی آمریکا به کنگره پیش رو داریم و همچنین شاخص قیمت مصرف کننده CPI نیز منتشر خواهد شد. گزارش شاخص های منتشره در این هفته را می توانید در اینجا مطالعه نمائید.

در پرانتز عنوان شود که گزارش درآمد شرکت ها در قصل دوم سال که در این هفته منتشر می شود نیز می تواند بر دلار آمریکا اثر گذار باشد  به گزارش‌های درآمدی شرکت‌های JPMorgan، Citi و Wells Fargo که روز جمعه منتشر خواهند شد، توجه کنید و اینکه در این هفته ما به صورت مجزا سهام هر یک از این شرکت ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم.

 با تشکر خلیل رحمانی