ابزارهای تحلیل روند Trend Analysis Tools

محبوب ترین تکنیک های سنتی برای بررسی تغییر جریان حرکت بازار “خط روند Trend Line” است که تحلیل گران را قادر می سازد در مورد روند جاری قضاوت کنند.

پیش از این اشاره شد که روندها حرکت و نوسان عادی بازار یا ترس و اطمینان سرمایه گذاران را به نمایش می گذارند.

خط روند، خطی شیب دار است که دو یا چند کف و سقف را به هم وصل می کند و به وسیله آن تحلیل گر تشخیص خواهد داد که بازار در روند جاری حرکت می کند یا آنکه شرایط تغییر کرده است. برای مثال تا زمانی می گوییم در روند افزایشی قرار داریم که قیمت بالای خط روند صعودی بسته شود و این کار با ترسیم خطی بر روی پایین ترین قیمت کف ها انجام می شود.

کشیدن خط روند ساده به نظر می آید، اما گاهی ترسیم آن مشکلاتی را به دنبال دارد یا ممکن است در ترسیم آن تحلیل گر شک و تردید داشته باشد. برای کشیدن خط روند افزایشی کافی است خطی را از هر کف به کف بالاتر وصل کنید. این خط در حقیقت پشتیبانی یا حمایت بازار در جریان روند قیمت را نشان می دهد. خط روند کاهشی با پیوستن بالاترین قیمت دو یا چند سقف بدست می آید. خط روند کاهشی نیروهای عرضه را به خوبی نمایش می دهد و به معامله گر می گوید که در چنین نقاطی بازار نسبت به افزایش بیشتر قیمت مقاومت کرده است.

یکی از مزایای به کارگیری خط روند ( ترند لاین نیز گفته میشود ) دور ماندن از تصمیمات احساسی است تصور کنید که یک معامله گر، سهام شرکتی را در اختیار دارد که در اثر انتشار شایعه ای بی اساس با کاهش موقتی سهام روبرو گردیده، حالا با این کاهش تدریجی قیمت نگران شده است. اگر ابزاری برای سنجش موقعیت بازار نداشته باشد، ممکن است به این نتیجه برسد که “اکنون زمان فروش سهام است” اما اگر از تکنیک خط روند برای تصمیم گیری کمک بگیرد، نتیجه دیگری بدست می آید: “هنوز خط روند افزایشی میان مدت شکسته نشده است و از دید تکنیکی هنوز دلیلی برای فروش دیده نمی شود، بنابراین تا دیدن نشانه های تغییر روند می توانم سهام خود را نگهداری کنم.”

نکته کلیدی: از دید تکنیکی، شکست خط روند افزایشی به معنی پایان انتظارات صعودی است و باید دقت کرد که نمی توان از آن آغاز یک روند کاهشی را نتیجه گرفت. ممکن است گرایش جدیدی پایه ریزی شود، اما صرفاً باید گفت روند افزایشی پایان گرفته است و احتمالی برای پدید آمدن روند جدید وجود داشته باشد. هنگامی که خط روند کاهشی شکسته می شود، نتیجه می گیریم که بازار توان کاهش بیشتر را از دست داده است و با پایان گرفتن روند کاهشی، احتمالی برای آغاز روند جدید به وجود می آید.

با کشیدن یک خط موازی با خط روند، “کانال” یا “مسیر کلی بازار” قابل پیش بینی خواهد شد. انتقال یک خط موازی با خط روند کاهشی که پایین ترین قیمت ها (کف ها) را به یکدیگر پیوند می دهد، خط کانال کاهشی یا همان مسیر کاهشی بدست می آید.

www.fxcma.con , Channel - downtrend

www.fxcma.con , Channel – downtrend

در روند افزایشی برای مشخص کردن مسیر روند کافی است خطی موازی با خط روند را به نخستین سقف یا بالاترین قیمت سقف ها ترسیم کرد.

www.fxcma.con , Channel - uptrend

www.fxcma.con , Channel – uptrend

نکته کلیدی: اساسی ترین کاربرد خط کانال تعیین دامنه های افراطی و تشخیص بازگشت روند می باشد. خط کانال افزایشی می تواند سقف های احتمالی آینده را نشان دهد یا در تعیین منطقه بیش خرید کمک خوبی باشد.

با تشکر – خلیل رحمانی