قیمت و زمان ( Price & Time )

چیزی که نمودارها نشان می دهند تنها تغییرات قیمت نیست، تغییرات قیمت در چارچوب زمان معنی و مفهوم پیدا می کند و تفاوت عمده چارچوب های زمانی در بررسی تغییرات قیمت از جزئیات کلیات آن است.

چارچوب زمانی بسته به نیاز معامله گران برای دیدن تغییرات قیمت در تحلیل با توجه به جزئیات، تعیین می شود و هرگاه بخواهیم جزئیات و نوسانات بررسی کنیم از چارچوب های کوتاه مدت می بایست بهره برد. برای چشم انداز ماهانه فصلی و غیره نیز می بایست از چارچوب زمانی بلندمدت استفاده کرد همانند روزانه ، ماهانه و سالانه…

در اصطلاح تخصصی ما به چارچوب زمانی ، تایم فریم Time Frame میگوئیم که شما عزیزان قادر هستید در نرم افزارهای معاملاتی به قسمت تایم فریم رجوع نموده و نمودارها را در چارچوب های زمانی مختلف مشاهده کنید ، که معمولاً به صورت پیش فرض زمان های مختلفی برای نمایش وجود دارند و شما می توانید با استفاده از نرم افزارهای تحلیلی و اندیکاتورهای طراحی شده یک نمودار را در چارچوب زمانی دلخواه خود تنظیم نمائید.

در روزنامه ها و سایت های اقتصادی و تحلیلی معمولاً از بالاترین و پایین ترین قیمت سخن به میان آورده می شود که در واقع این تغییرات نسبت به زمان یا تاریخ می باشد مثلاً گفته می شود امروز شاخص کل بورس تهرآن از بالاترین سطح قیمتی در هفت سال گذشته عبور کرد.

نتیجه گیری که می توان گرفت این است که ارزش زمانی پول دارای اهمیت هست و به همین علت به هنگام معامله، تنها سطح قیمت مهم نیست و زمان نیز نقش کلیدی دارد و در هنگام معامله، تنها سطح قیمت مهم نیست و زمان نیز نقش کلیدی دارد و در هنگام معامله زمان و قیمت مناسب می بایست بیابیم و همچنین بازده انتظاری سطح قیمت و دوره زمانی در تعیین فرصت ها نقش ایفا می کنند.
احساس و انتظارات بازار در طی زمان تغییر می کند و به خاطر همین است که معامله گران در یک تاریخ و زمان معین و در یک قیمت مشخص حاضر به خرید هستند و درست در زمان دیگر هیچ میلی به معامله در همان قیمت قبلی ندارند.

نکته کلیدی: معامله گران می بایست تشخیص دهند که چه زمانی برای انجام معامله و سرمایه گذاری مهم است.

در دروس آتی در حین مطالب دیگر ما به این مبحث در کنار قیمت خواهیم پرداخت منتهی در دروس تخصصی این مبحث به صورت یک بخش مجزا و تخصصی مورد عنایت قرار می دهیم.

با تشکر – خلیل رحمانی