الگوهای شمعی Candlestick Pattern

 بیش از دویست سال استکه ژاپنی ها نمودارهای شمعی را می شناسند، اما پس از گسترش بازارهای مالی، محبوبیت آن در سراسر جهان افزایش یافت. در ابتدا ژاپنی ها نمودارهای شمعی را برای بررسی میزان تغییرات قیمت کالاها به ویژه برنج به کار می بردند.

هر معامله گری در زمان کوتاهی می تواند روش تحلیل و کاربرد این نوع نمودار را فراگیرد و چون تفسیرهای آن به آسانی در ذهن نقش می بندد، بررسی نمودارهای شمعی جذابیت بسیاری پیدا کرده است.

www.fxcma.com , candlestick bar

www.fxcma.com , candlestick bar

 

به مانند نمودارهای میله ای، بالاترین و پایین ترین قیمت به ترتیب در سر و ته هر شمع نشان داده می شود. هر نمودار شمعی دارای یک بدنه است که قیمت های باز و پایانی به وسیله آن مشخص می گردد ( رنگ بدنه ) در واقع هر شمع از دو بخش بدنه و سایه ساخته شده است.دامنه نوسانات قیمت برای هر دوره زمانی مشخص، به وسیله سایه ها قابل تشخیص است و بدنه شمع فاصله بین قیمت باز و پایانی را روشن می کند. 

ژاپنی ها به بدنه اصلی “جیتای” و سایه بالا “اوواکاکه” و به سایه پایینی “شیتاکاگه” میگویند

اگر قیمت پایانی از قیمت باز کمتر باشد (شمع کاهشی)، بدنه شمع معمولا توپر یا سیاه نمایش داده می شود، اما اگر قیمت پایانی از قیمت باز بیشتر باشد ( شمع افزایشی)، بدنه شمع معمولاً سفید رنگ یا توخالی دیده می شود.

بدنه شمع نقش مهمی در برداشت معامله گران از وضعیت بازار دارد زیرا هرچه بدنه شمع نسبت به سایه ها بلندتر باشد، فشار خرید یا فروش را نشان میدهد، اندازه سایه و بدنه معیار مهمی برای تعیین انتظارات و قدرت یا ضعف بازار است.

به طور مثال اگر شمع بدنه بلند و توخالی و به طور نسبی سایه های کوتاه تری داشته باشد، بیانگر شدت تقاضای بازار است.

www.fxcma.com , Gold - candlestick chart

www.fxcma.com , Gold – candlestick chart

تصویر بالا یک نمودار کندل استیک (شمعی) مربوط به طلا (اونس جهانی) در چارچوب زمانی روزانه مشاهده می کنید .( Daily Time Frame )

در این درس ما قصد داریم با مهمترین الگوهای کندلی که کاربرد فراوانی داراست بپردازیم ، چرا که به صورت منفرد یا ترکیب و شیوه آرایش آنها، ابزاری قوی برای تحلیل و پیش بینی ادامه یا بازگشت روند قیمتی بازار محسوب می گردد.

ما دو نوع الگو ( Pattern ) دارا هستیم:

  • الگوهای برگشتی ( ریورسال Reversal )
  • الگوهای ادامه دهنده ( کانتیونیشن Continuing )

 

قبل از آغاز معرفی الگوها رعایت سه نکته الزامی است:

1- الگوها هنگامی قابل توجه و اهمیت هستند که بک دارایی روند قیمتی دارا باشد. در صورت عدم وجود روند ، الگوهای ادامه دنده یا بازگشتی کارایی و معنایی ندارند . ( در اصلاح قیمتی نیز بی شک در حرکات نهایی یک روند خلاف روند اصلی داراست و الگوهای کندلی اهمیت دارند )

2- الگوهای شمعی بازگشتی در ترکیب با دیگر ابزارها همچون خطوط حمایت و مقاومت دارای اهمیت و ارزش بیشتری است. معامله گران اغلب زمانی به الگو های شمعی بازگشتی توجه دارند که در محدوده حمایت و یا مقاومت خاصی همچون پیوت پوینت ها یا خطوط فیبوناچی ( هر دو این ابزار نامبرده در دروس آتی به صورت مشروح توضیح داده شده است ) تشکیل شوند.

3- الگوهای بازگشتی شمعی پیشنهاد می شود که در هنگام ورود اهمیت داده شود و در هنگام خروج از معامله دارای اهمیت کمتری باشد چرا که ما بر اساس استدلال های دیگری نیز بایست خروج از معامله را برآورد نمائیم گرچه خیلی از اساتید عنوان می کنند که در هنگام آفست و خروج از معاملات نیز بایست رفتار مشابه همانند ورود به معامله داشت و تحلیل نمود اما اینکار باعث خواهد شد که ما از داینامیک و تحرک بازار عقب بمانیم پس می بایست بر اساس شرایط و ابزار بیشتری به این موضوع پرداخت و صرفاً به دلیل تشکیل الگوهای برگشتی اقدام به خروج از معامله نکنیم.

 

لانگ دیز Long Days
کندل(شمع) های  با بدنه Body بزرگ و سایه های Shadow کوتاه، هستند که نمایانگر قدرت بازار در آن جهت ( بستگی به کندل صعودی یا نزولی و روند حاکم داراست ) می باشد.

www.fxcma.com , Long Days Candlestick

www.fxcma.com , Long Days Candlestick

                

شورت دیز Short Days
کندل(شمع) های  با بدنه Body کوتاه و سایه های Shadow کوچک هستند،که نمایانگر عدم پپقدرت بازار در آن جهت ( بستگی به کندل صعودی یا نزولی و روند حاکم داراست ) می باشد.

www.fxcma.com , Short Days Candlestick

www.fxcma.com , Short Days Candlestick

بلک ماربوز Black Marubozu
کندل های نزولی بدون سایه بالایی و پایینی ، حاکی از قدرت و تسلط فروشندگان می باشد.

www.fxcma.com , Black Marubozu cnadlestick

www.fxcma.com , Black Marubozu cnadlestick

وایت ماربوز White Marubozu
کندل های صعودی بدون سایه بالایی و پایینی ، حاکی از قدرت و تسلط خریداران می باشد.

www.fxcma.com , White Marubozu cnadlestick

www.fxcma.com , White Marubozu cnadlestick

کلوزینگ ماربوز Closing Marubozu
شمعی از خانواده Marubozu که در قیمت انتهایی آنها سایه ( شادو Shadow ) وجود ندارد.

www.fxcma.com , Closing Marubozu cnadlestick

www.fxcma.com , Closing Marubozu cnadlestick

اوپنینگ ماربوز Opening Marubozu
شمع های از خانواده Marubozu که در قیمت ابتدایی ( شروع بدنه )  آن سایه وجود ندارد.

www.fxcma.com , Opening Marubozu cnadlestick

www.fxcma.com , Opening Marubozu cnadlestick

اسپینینگ تاپ Spinning Tops 
شمع های با بدنه کوچک و سایه های بلند گفته می شود که نشان از تعادل نسبی بین فروشندگان و خریداران هست.

www.fxcma.com , Spinning Tops candlestick

www.fxcma.com , Spinning Tops candlestick

لانگ لگ دوجی Long-legged Doji
دوجی به کندل های گفته می شود که قیمت آغاز و پایان یکسان باشند. به عبارتی دارای بدنه نیستند. Long-legged Doji ( پایه های بلند ) به شمع های اطلاق می شود که قیمت آغاز و پایان کندل استیک یکسان باشد اما سایه های بلندی را داراست. این نوع کندل ها حاکی از برابری قدرت فروشندگان و خریداران می باشد

www.fxcma.com , Long-legged Doji candlestick

www.fxcma.com , Long-legged Doji candlestick

گریو استون دوجی (Gravestone Doji (tohba
کندلی از خانواده دوجی که سایه بالایی بلندی داراست (upper shadow) و سایه پایینی یا بسیار کوتاه یا نخواهد داشت از خصوصیات این الگو است و نشان از فشار خریداران بر فروشندگان می باشد اما در نهایت هیچ یک بر دیگری غالب نگردیده اند.

www.fxcma.com , (Gravestone Doji (tohba candlestick

www.fxcma.com , (Gravestone Doji (tohba candlestick

دراگون فلای دوجی (Dragonfly Doji (tonbo
کندلی از خانواده دوجی که  سایه پایینی بلند (Lower shadow) و سایه بالایی بسیار کوتاه است یا ندارد که نشان از فشار فروشندگان بر بازار می باشد اما در نهایت بر بازار نتوانسته اند غالب گردند.

www.fxcma.com , Dragonfly Doji (tonbo

www.fxcma.com , Dragonfly Doji (tonbo

خوب حال که با انواع حالات کندل ها آشنا شدید ما به سراغ الگوهای آنها می رویم تا اینکه در انتهای یک روند یا اواسط روند بتوانیم معنای چارت را تفسیر نمائیم.

الگوهای برگشتی صعودی  Bullish Reversals

الگوهای صعودی برگشتی (Bullish) تشکیل شده از یک، دو یا سه کندل در انتهای روند نزولی یک دارایی هستند و علائم بسیار مهم جهت تغییر روند یک دارایی از روند نزولی به صعودی است.

الگوهای تک شمعی همر (چکش) One candle Hammer

این الگوی تک شمعی موسوم به همر Hammer (چکش) در انتهای روند نزولی یک دارایی تشکیل می گردد که مهمترین خصوصیت این الگو سایه پایینی بلند است و سایه بالایی بسیار کوتاه و بعضاً وجود نداشتن سایه بالایی و بدنه ای حداکثر یک دوم سایه پایینی است.

www.fxcma.com , One candle Hammer candlestick reversal pattern

www.fxcma.com , One candle Hammer candlestick reversal pattern

نکته: در این الگو رنگ بدنه دارای اهمیت زیادی نیست اما بدنه صعودی (سفید یا توخالی) به این الگو قدرت بیشتری می بخشد.

اینورتد همر Inverted Hammer
الگو چکش معکوس مانند الگوی چکش در انتهای روند نزولی تشکیل شده و سایه بالایی بلند و سایه پایین کوتاه است و یا ندارد. دارای بدنه حداکثر یک دوم شادو بالا خود از مشخصات این الگو هست. www.fxcma.com , Inverted Hammer reversal candlestick pattern

www.fxcma.com , Inverted Hammer reversal candlestick pattern

نکته: در این الگو رنگ بدنه دارای اهمیت زیادی نیست اما بدنه صعودی (سفید یا توخالی) به این الگو قدرت بیشتری می بخشد.

بولیش بلت هولد Bullish Belt Hold
مدلی از خانواده Opening Marubozu که به ندرت رخ می دهد که در روند نزولی قیمت آغازین Open Price این شمع با گپ قیمتی (شکاف) رو به پایین شروع می شود که در ادامه هیچ سایه پایینی ندارد و قیمت از نقطه آغاز Open Price  رو به بالا شکل گرفته است. در این الگو غالب اوقات بدنه بزرگی را مشاهده می کنیم.

نکته: اگر سایه یا بدنه این الگو ، گپ قیمتی (شکاف) ایجاد شده در ابتدا را پوشش دهد ( پر کند ) نمایانگر آغاز  یک روند صعودی می باشد.

www.fxcma.com , Bullish Belt Hold reversal candlestick pattern

www.fxcma.com , Bullish Belt Hold reversal candlestick pattern

الگوهای ترکیبی دو شمعی انگولفینگ (هم پوشان) Two candles Bullish Engulfing Pattern
 الگو هم پوشان صعودی شامل دو  کندل می باشد که با رنگ های متفاوتی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و شکل گیری آنها در انتهای روند نزولی می باشد. کل بدنه شمع دوم (سمت راست) سفید (صعودی) و بدنه شمع اول (سمت چپ) مشکی (نزولی) را بایست پوشش دهد. اندازه سایه ها در این دو کندل اهمیتی ندارد و گاهی ممکن است سایه های شمع اول توسط شمع دوم پوشش داده نشود اما هرچه پوشش کامل تر باشد نشان از اهمیت بیشتر آن خواهد بود .

نکته کلیدی: در بازارهای محلی همچون سهام ایجاد شکاف (گپ) بین قیمت پایان کندل اول و قیمت شروع کندل دوم اهمیت داراست و به این الگو برای آغاز روند صعودی درجه اهمیت بیشتری می دهد و بایست در نظر داشت هرچه بازار مشارکت کننده بیشتری داراست و به صورت بیست و چهارساعته فعال باشد این نوع شکاف ها وجود ندارد مثلاً در بازار تبادلات ارزی دقیقا قیمت پایانی کندل اول با شروع کندل دوم در یک سطح می باشد.

www.fxcma.com , Two candles Bullish Engulfing Pattern

www.fxcma.com , Two candles Bullish Engulfing Pattern

تویزرز باتوم Tweezers Bottom
الگوی کندل استیک انبرک کف نیز همانند الگو قبل شامل دو کندل با رنگ های مختلف هست، با این تفاوت که ابتدا شمعی نزولی (مشکی یا توپر) با بدنه بسیار بزرگ شکل می گیرد که فاقد سایه بالا و پایین (بعضاً  با سایه های کوچک) هست. کندل دوم در دل محدوده قیمت شمع اول به شکل دوجی یا چکش معکوس شکل می گیرد.

نکته کلیدی: برای محتمل تر شدن تغییر روند از نزولی در این الگو ، خارج نبودن سایه های شمع دوم از شمع اول حائز اهمیت می باشد.

www.fxcma.com , Tweezers Bottom

www.fxcma.com , Tweezers Bottom

بولیش هرامی Bullish Harami
الگو هرامی در انتهای یک روند نزولی به وچود می آید و نشانه تغییر روند را اعلان می نماید. شمع اول (سمت چپ) بدنه مشکی یا توپر (نزولی) دارد که تمامی کندل دوم (سمت راست) را در برمیگیرد

نکته کلیدی: سایه ها در این الگو اهمیت  چندانی ندارند اما پوشش داده شدن سایه های شمع دوم قدرت بیشتر در این الگو به نمایش گذاشته می شود.

www.fxcma.com , Bullish Harami

www.fxcma.com , Bullish Harami

بولیش هرامی کراس Bullish Harami Cross
صلیب هرامی صعودی همانند الگو قبل می باشد با این تفاوت که بدنه شمع دوم حتما بصورت دوجی  تشکیل شود.

نکته کلیدی: این الگو در انتهای روند نزولی شکل می گیرد و یک اخطار محسوب می گردد.

www.fxcma.com , Bullish Harami Cross

www.fxcma.com , Bullish Harami Cross

بولیش پیرسینگ لاین Bullish Piercing Line
الگو پیرسینگ (پوشش شکاف صعودی) دارای دو شمع با رنگ های بدنه متفاوت هستیم. شمع اول دارای بدنه نزولی و شمع دوم بدنه صعودی است که در بازارهای با نقدینگی پایین معمولاً با نقطه پایانی Close پایین تر از نقطه آغازین Open شمع قبلی مشاهده می شود و نقطه آغاز شمع دوم با شکافی نزولی نسبت به پایان شمع اول شروع شده اما دقت داشته باشید همانطور که در الگوهای قبلی بیان شد در بازارهای بیست و چهارساعته مشاهده می کنید که چنین نیست و نقاط پایانی کندل اول با نقطه شروع کندل دوم در یک سطح می باشد و نقطه پایانی کندل دوم در بیش از 50% کندل دوم بسته می شود.

نکته کلیدی: الگو پیرسینگ در انتهای روند نزولی شکل میگیرد و نمایان گر آغاز روند صعودی است که به کرات در بازارهای جهانی شما می توانید بیابید.

www.fxcma.com , Bullish Piercing Line

www.fxcma.com , Bullish Piercing Line

الگوهای ترکیبی سه شمعی آبوندان بی بی Three candles Bullish Abandoned Baby
الگو کودک رها شده صعودی در بازار های جهانی مثل بازار کالاهای اساسی و یا تبادلات ارزی خیلی کم می گیرد.در پایان یک روند نزولی پس از یک شمع نزولی قوی ( بدنه بلند ) شکاف قیمتی نزولی تا شمع بعدی شکل میگیرد و شمع بعدی به شکل دوجی ایجاد می گردد و فاصله بسته شدنش تا شمع بعدی نیز همچنان دارای شکاف است و شمع سوم با سفید (صعودی) بسته شدن ،هشدار پایان روند را اعلان می کند.

www.fxcma.com , Three candles Bullish Abandoned Baby

www.fxcma.com , Three candles Bullish Abandoned Baby

مورنینگ استار Morning Star
ستاره صبحگاهی الگوی است که از مجموع سه شمع در پایان روند نزولی به وجود می آید. شمع اول نزولی با بدنه قوی، شمع دوم با شکاف قیمتی (گپ) نزولی همراه شده و بدنه آن فرقی ندارد که نزولی یا صعودی شکل بگیرد که در اغلب اوقات بدنه و سایه های بزرگی دربرندارد و شمع سوم به صورت صعودی است که آغاز آن با شکاف قیمتی صعودی نسبت به شمع دوم (وسط) شروع می شود. دقت داشته باشید که در بازاهای جهانی که به صورت پیوسته هستند این شکاف ها وجود ندارند . این الگو نشانه تغییر روند نزولی به روند صعودی است.

www.fxcma.com , Morning Star

www.fxcma.com , Morning Star

مورنینگ دوجی استار Morning Doji Star
ترکیب این الگوی سه شمعی بسیار شبیه به الگوی ستاره صبحگاهی می باشد با این تفاوت که بین شمع اول و دوم به علاوه بین شمع دوم و سوم شکافی دیده نمی شود شمع اول پرقدرت و نزولی، شمع دوم Doji و شمع سوم دارای بدنه صعودی می باشد. با بسته شدن صعودی شمع سوم اخطار انتهای روند نزولی و آغاز روند صعودی اعلام می شود.

www.fxcma.com , Morning Doji Star

www.fxcma.com , Morning Doji Star

بولیش تری استار Bullish Tri-Star
الگوی سه ستاره صعودی از ترکیب سه شمع Doji مانند تشکیل شده اندازه سایه ها در این سه شمع حائز اهمیت نمی باشد اما وجود شکاف (گپ) نزولی بین شمع اول و دوم و شکاف صعودی بین شمع دوم و سوم بر قدرت این الگو برای تغییر روند از نزولی به صعودی می افزاید.

www.fxcma.com , Bullish Tri-Star

www.fxcma.com , Bullish Tri-Star

تری وایت سولجرز Three White Soldiers
الگوی سه مکعب سفید از سه شمع صعودی با بدنه های توخالی و صعودی قوی تشکیل شده است.سایه ها غالبا کوتاه و ایجاد شکاف نزولی بین شمع اول، دوم و شکاف نزولی بین شمع دوم و سوم وجود دارد. با بسته شدن شمع سوم اخطار قوی تغییر روند از نزولی به صعودی ایجاد می شود.

www.fxcma.com , Three White Soldiers

www.fxcma.com , Three White Soldiers

الگوهای برگشتی نزولی  Bearish Reversals

الگوهای کندلی نزولی Bearish از یک، دو یا سه کندل در انتهای روند صعودی یک دارایی تشکیل شده اند و نشان دهنده تغییر جهت روند از حالت صعودی به نزولی است دقیقاً برعکس حالت های قبل با نام های متفاوت هستند .

الگوهای تک شمعی هنگینگ من One candle Hanging Man 
الگوی مرد دارآویخته یا دار زده دارای خصیصه های: سایه پایینی بلند، سایه بالایی کوتاه و بعضاً وجود نداشتن سایه بالایی و دارای بدنه حداکثر یک دوم سایه پایینی است. رنگ بدنه موردی ندارد اما طبیعی است که بدنه نزولی به این الگو برای بازگشت روند قدرت بیشتری می بخشد.

www.fxcma.com , One candle Hanging Man

www.fxcma.com , One candle Hanging Man

شوتینگ استار Shooting Star
الگو ستاره رها شده معروف به شوتینگ استار دارای خصیصه های : سایه بالایی بلند، سایه پایینی کوتاه و یا عدم وجود سایه پایینی و بدنه ای حداکثر یک دوم سایه بالایی. رنگ بدنه موردی ندارد اما طبیعی است که بدنه نزولی به این الگو برای بازگشت روند قدرت بیشتری می بخشد.

www.fxcma.com , Shooting Star

www.fxcma.com , Shooting Star

بیریش بلت هولد Bearish Belt Hold
این الگو از خانواده Opening Marubozu است که بسیار نادر هستند. قیمت باز شدن این کندل با گپ  رو به بالا باز می شود و دارای سایه بالایی نیست. قیمت از نقطه باز شدن رو به پایین حرکت کرده و دارای بدنه نسبتا قدرتمندی هست.

نکته کلیدی: اگر سایه و بدنه این الگو ، گپ قیمتی شکل گرفته در ابتدا را پوشش دهد ( پر کند ) نشانگر آغاز یک روند نزولی است.

www.fxcma.com , Bearish Belt Hold

www.fxcma.com , Bearish Belt Hold

الگوهای ترکیبی دو شمع یبیریش انگولفینگ Two candles Bearish Engulfing

الگو هم پوشان نزولی همانند الگوی صعودی خود دارای دو شمع با رنگ های مختلف هست با این تفاوت که در پایان یک روند صعودی به وجود می آیند..خصیصه های این الگو عبارتند از: شمع دوم کل بدنه مشکی یا نزولی ، بدنه کندل اول سفید یا صعودی است که کندل دوم کندل اول را می پوشاند (اصطلاحاً کاور میکند).

نکته کلیدی: اندازه سایه ها دارای اهمیت نیست اما پوشش دادن سایه ها توسط کندل دوم باعث تقویت الگو می شود همچنین ایجاد شکاف (گپ) بین نقطه کلوز کندل اول و نقطه اوپن کندل دوم اهمیت بیشتری به این الگو برای آغاز روند می بخشد.

www.fxcma.com , Two candles Bearish Engulfing

www.fxcma.com , Two candles Bearish Engulfing

تویزرز تاپ Tweezers Top
الگوی انبرک بالایی (تویزر تاپ) دو شمع با رنگ های متفاوت داراست. 

ابتدا شمعی صعودی (سفید) با یک بدنه بزرگ تشکیل می شود که این شمع فاقد سایه هست(گاهی سایه های کوچک) می باشد.

شمع دوم در محدوده قیمتی شمع اول شکل می گیرد که به صورت یک ستاره (داجی) یا چکش می باشد.

نکته کلیدی: برای اهمیت بیشتر تغییر روند، سایه های شمع دوم از شمع اول بیرون نزند مهم هست.

www.fxcma.com , Tweezers Top

www.fxcma.com , Tweezers Top

بیریش هرامی Bearish Harami
یکی از الگوهای اصلی در بازار تبادلات ارزی است و در انتهای روند صعودی به وجود می آید و تغییر روند را هشدار می دهد.

کندل اول دارای بدنه سفید (صعودی) و بلندی است که تمامی بدنه شمع دوم را کاور می کند.

نکته کلیدی: سایه ها اهمیت زیادی ندارند اما خارج نشدن سایه های قدرت بیشتر این الگو را نشان می دهد.

www.fxcma.com , Bearish Harami

www.fxcma.com , Bearish Harami

بیریش هرامی کراس Bearish Harami Cross
صلیب هارامی نزولی همانند الگو قبل با این فرق که بدنه شمع دوم حتما بصورت داجی (ستاره) تشکیل شده است.

این الگو کندلی در پایان یک روند صعودی تشکیل می شود و اخطار تغییر روند را به معامله گر گوشزد می کند.

www.fxcma.com , Bearish Harami Cross

www.fxcma.com , Bearish Harami Cross

دارک کلود کاور Dark Cloud Cover
الگو همپوشان ابر سیاه دارای دو شمع هست که در شمع اول بدنه سفید (صعودی) و شمع دوم بدنه ای مشکی (نزولی) با نقطه پایانی بالاتر از نقطه آغازین شمع قبلی می بینیم و نقطه آغاز شمع دوم با شکافی صعودی نسبت به پایان شمع اول شروع شده است ، دقت داشته باشید در بازارهای جهانی و بیست و چهارساعته نقطه پایانی کندل اول و باز شدن کندل دوم در یک سطح می باشد.

این الگو در  پایان یک روند صعودی تشکیل شده و  نشان دهنده  شروع روند نزولی است.

www.fxcma.com , Dark Cloud Cover

www.fxcma.com , Dark Cloud Cover

الگوهای ترکیبی سه شمعی آباندون بی بی Three candles Abandoned Baby Pattern
الگو کودک رها شده نزولی در پایان یک یروند صعودی پس از یک کندل صعودی قوی شکافی صعودی تا کندل بعدی به وجود می آید. شمع بعدی بصورت ستاره(دوجی) بسته شده و فاصله بسته شدنش تا شمع بعدی نیز دارای شکاف است که باز در بازارهای بیست و چهارساعته ممکن است این شکاف وجود نداشته باشد. با نزولی بسته شدن بدنه شمع سوم اخطار پایان روند صعودی و آغاز روند نزولی پدیدار می شود.

www.fxcma.com , Three candles Abandoned Baby Pattern

www.fxcma.com , Three candles Abandoned Baby Pattern

اوینینگ استار Evening Star
ستاره عصرگاهی از مجموع سه شمع در پایان یک روند صعودی همانند الگو قبلی تشکیل می شود با این تفاوت که کندل ابتدایی قدرتمند تر می باشد و کندل  وسطی به صورت اسپنینگ هست. این سه شمع اخطار روند نزولی را در انتهای روند صعودی صادر می کند.

www.fxcma.com , Evening Star

www.fxcma.com , Evening Star

اونینگ دوجی استار Evening Doji Star
ترکیب این الگوی سه شمعی بسیار شبیه الگو قبلی است با این تفاوت که بین شمع اول و دوم به علاوه بین شمع دوم و سوم شکافی دیده نمی شود شمع اول پرقدرت و صعودی، شمع دوم Doji و شمع سوم دارای بدنه نزولی می باشد.

این الگو  اخطار پایان روند صعودی و آغاز روند نزولی را می دهد.

www.fxcma.com , Evening Doji Star

www.fxcma.com , Evening Doji Star

بیریش تری استار Bearish Tri-Star
الگوی سه ستاره نزولی از ترکیب سه شمع دوجی تشکیل شده است، طول شادوها در این سه شمع حائز اهمیت نیست اما وجود گپ بین کندل اول و دوم و بین کندل دوم و سوم بر قدرت این الگو برای تغییر روند می افزاید.

www.fxcma.com , Bearish Tri-Star

www.fxcma.com , Bearish Tri-Star

 تری بلک کروز Three Black Crows
الگوی سه اهرم سیاه از سه کندل نزولی قوی تشکیل شده است. سایه ها غالبا کوتاه و ایجاد شکاف بین کندل اول، دوم و بین کندل دوم و سوم وجود دارد. با بسته شدن شمع سوم هشدار برگشت صادر می شود.

www.fxcma.com , Three Black Crows

www.fxcma.com , Three Black Crows

الگوهای ادامه دهنده شمعی

داون ساید تاسوکی گپ Downside Tasuki Gap
الگو داون ساید تاسوکی در وسط یک روند نزولی تشکیل می شود. کندل آخر تمام محدوده شکاف را پر نمی کند و با بسته شدن در محدوده شمع قبل (یا در محدوده شکاف) انتظار می رود که بازار به روند نزولی خود ادامه دهد.

www.fxcma.com , Downside Tasuki Gap

www.fxcma.com , Downside Tasuki Gap

آپ ساید تاسوکی گپ Upside Tasuki Gap
همانند الگوی قبلی در میانه روند شکل می گیرد و برعکس می باشد که ادامه روند صعودی را نوید می دهد.

www.fxcma.com , Upside Tasuki Gap

www.fxcma.com , Upside Tasuki Gap

اسپارتینگ لاین Separating Lines
الگوی خطوط تفکیک شده تنها با ایجاد دو شمع در میانه روند ، ادامه راه را نوید می دهد. در دو حالت نزولی و صعودی این الگوها دو شکاف قبل از شمع اول و بعد از شمع اول به وجود می آید. شمع دوم این الگو حتما باید در جهت اصلی روند بسته شود و قبل از خود همانطور که اشاره شد شکاف را داشته باشد. 

الگوی بس نادر اما قدرتمند هست.

www.fxcma.com , Separating Lines

www.fxcma.com , Separating Lines

آن و این نیک لاین In Neck Line  و On Neck Line
این دو الگو شباهت با الگوهای قبلی داراست با این فرق که قبل از  کندل اول شکاف دیده نمی شود اما در فاصله  کندل اول و دوم حتما شکاف وجود دارد و قیمت پایانی کندل دوم در محدوده بدنه کندل اول بسته نمی شود

الگوی قابل اطمینان است .

www.fxcma.com , In Neck Line  و On Neck Line

www.fxcma.com , In Neck Line  و On Neck Line

فالینگ تری متد Falling Three Methods
الگوی “سه واحد رد شده” در وسط یک روند نزولی شکل می گیرد. کندل اول با بدنه ای نسبتا بزرگ، نزولی می باشد سه کندل بعدی هیچ کدام منفرد و در مجموع قیمت بالایی شمع اول را رو به بالا رد نخواهد کرد. در این حالت با بسته شدن کندل نزولی، پایین تر از تمامی چهار کندل قبلی  انتظار ادامه روند نزولی می رود.

www.fxcma.com , Falling Three Methods

www.fxcma.com , Falling Three Methods

رایزینگ تری متد Rising Three Methods
الگوی “سه واحد ترقی یافته” در میانه روند صعودی شکل می گیرد که دقیقاً برعکس الگوی قبل می باشد.

www.fxcma.com , Rising Three Methods

www.fxcma.com , Rising Three Methods

 

با تشکر – خلیل رحمانی

3.9/5 - (25 امتیاز)
3.9/5 - (25 امتیاز)