اهرم یا لوریج (Leverage)

در دروس گذشته با این مفهوم به عنوان یکی از مزیت های بازار تبادلات ارزی کم و بیش آشنا شدید اما در اینجا به صورت مبسوط تر به آن بپردازیم تا درک نمائیم چرا این ابزار به صورت شمشیر دو لبه عمل می نماید.

از آنجا که تغییر نرخ برابری ارزها در بازار تبادلات ارزی، روزانه به صورت میانگین یک درصد می باشد، ممکن است معامله گران/سرمایه گذاران خرده پا میل به معامله در این بازار  نداشته باشند. چرا که اگر بتوانند با  شناسایی یک فرصت معاملاتی ، یک معامله را در زمان مناسب انجام دهند ، کل تغییراتی که در حالت ماکزیمم بتوانند شکار نمایند یک درصد خواهد بود،  که برای سرمایه های کوچک رقم بسیار ناچیز و خنده آوری خواهد شد ، به همین علت کارگزاران به معامله گران تسهیلاتی برای افزایش سرمایه معاملاتی با نام تخصصی لوریج یا همان اهرم اراده می کنند.

با استفاده از اعتبار اهرمی، افراد می توانند تا چندین برابر سرمایه خود وارد معامله شود

نکته کلیدی: این اعتبار می تواند بسته به کارگزار شما بین 50 تا 500 متغیر باشد.

مثال: معامله گری که ده هزار دلار سرمایه در حساب (اکانت) معاملاتی خود داراست،در صورت انتخاب لوریج 1:100 می تواند تا صد برابر سرمایه خود یعنی 1000000 دلار معامله انجام دهد. بنابراین اگر در یک معامله 1000000 دلاری، بتواند یک دهم نوسان روزانه یک جفت ارز را نصیب خود کند ( 0.1 درصد ) 1000 دلار سود عایدش خواهد شد که این رقم نسبت به سرمایه اولیه در اکانت معاملاتی اش ، 10 درصد می باشد.

به عبارت ساده تر که این فرد با در اختیار داشتن 10000 دلار و تسهیلات 1:100، قادر خواهد بود  یک معامله یک میلیون دلار را انجام دهد که هر چقدر این معامله سود بسازد متعلق به وی خواهد شد ولی اگر این معامله به ضرر منجر شود، ضرر معامله یک میلیون دلاری از سرمایه موجود خود در حساب یعنی 10000 دلار کاسته می شود و باز بودن این معامله تا جایی ممکن است ( اصطلاح استاپ اوت گفته می شود ) که ضرر این معامله به اندازه کل 10000 دلار سرمایه برسد. در چنین وضعیتی، معامله به طور خودکار از طرف کارگزار بسته می شود. دقت داشته باشید که سطح استاپ اوت Stop Out و سطح مارجین Call Margin در هنگام افتتاح حساب در نزد کارگزاران مختلف ارائه و در سرایط حساب معاملاتی گنجانده می شود که می بایست حتماً مطالعه نمود.

حال بهتر متوجه می شوید که چرا در دروس گذشته ما برای این خاصیت اسم شمشیر دولبه به کار بردیم ، چرا که هم می تواند سودهای معامله گر را صدها برابر کند و هم میتوانند به سرعت باعث ضرر او شود.

نکته کلیدی: ما همیشه از حداکثر اعتبار اهرمی بهره می بریم تا اینکه از نظر مارجین حساب ما کشش داشته باشد و بروکر در حداکثر زمان به ما فرصت دهتد که یک معامله باز بماند اما در محاسبات حجم معاملات دقیقاً برحسب مقدار موجودی در حساب ، محاسبه می شود که در این صورت ما از این خاصیت تماماً به سود خود بهره می بریم.

با تشکر – خلیل رحمانی