نحلیل کوت ( Cot Analysis گزارشات کمیسیون معاملات آتی CFTC Report )

مباحث مطروحه در این درس مربوط به کتاب Commitments of Traders Bible   از جناب  STEPHEN BRIESE  برای بررسی گزارشات کمیسیون معاملات آتی آمریکا Commodity Futures Trading Commission’s weekly C می باشد.

نکته کلیدی: این گزارشات در روز سه شنبه هر هفته جمع آوری می شود و در روز جمعه منتشر می یابد که شما می توانید در سایت کمیسیون معاملات آتی به آدرس www . cftc . gov داده ها را دریافت نمائید اما ما به صورت یک نرم افزار اندرویدی برای این منظور تدارک دیده که در انتهای درس می توانید آن را همراه با توضیحات که در یک درس مجزا گنجانده خواهد شد دانلود نمائید. 

نکته کلیدی: بر این امر واقف هستم که مفاهیم این مساله می تواند بسیار سنگین باشد الاخصوص برای دوستانی که تجربه کار در بازار های مالی ندارند ولی سعی خواهم نمود که به صورت خیلی ساده و کاربردی این مبحث را بازگشایی کنم و شما عزیزان نیز با تجربه و کار عملی قادر خواهید بود چم و خم این سبک معاملاتی را بدست بیاورید.

فلسفه ایجاد بازار های فیوچرز و آپشن ایجاد یک مخزن غیر مصرفی برای کالاهای اساسی بوده است که به کارائی بازار و جلوگیری از کمبود کالا در بازار کمک شایانی می کند.

قصد نهایی ما دریافتن نیت نهایی بازیگران بزرگ بازار است. آنها که بازار را به حرکت در می آورند، بنابراین شما هر چه بزرگ باشید می توانید فرار کنید ولی نمی توانید مخفی بشوید، مگر اینکه مثل عمده بازندگان بازار به عدد تریدرها و concentration ratio تمرکز کنید. زیبایی کار هم در همین است چرا که بر عکس نظر سنجی ها و خط های خبری که هموراه خطای فاحشی در برداشت صحیح از روند کنونی بازار دارند اینجا گردانندگان بازار پولشان را جایی می گذارند که درباره اش حرف می زنند، یعنی اینکه گزارش متعلق به فردی نیست که پول می کیرد که حرف بزند، بلکه فردی است که حرف می زند درباره پولی که سرمایه گزاری کرده است.

شخصاً دسته بندی خاص خود در این گونه بازار ها دار هستم که مبتنی بر قصد و نیت شرکت کنندگان آن است و نه آنچه انها خودشان را نامگذاری کرده اند و این ممکن است برای برخی خوانندگان ایجاد سردرگمی کند پس لطفا با دقت دو چندان نوشته ها را بخوانید.

دو نوع بازار داریم:

  1. آپشن Option : که به شما انتخاب نوع معامله را می دهد 
  2. دیگری فیوچرز Futures : که شما آینده یک کالا را خرید و فروش می کنید ولی دقت داشته باشید

نکته کلیدی: به تعداد هر خریدار یک فروشنده وجود دارد، یعنی اینکه شما اگر یک شمش یک کیلویی طلا می خرید حتما در مقابل آن باید یک فروشنده شمش یک کیلویی وجود داشته باشد در غیر اینصورت این معامله امکان پذیر نیست.

در گزارش کمیسیون معاملات آتی ما سه دسته بندی در گزارشات داریم که ما به قسمت فیوچرز آن بها و اهمیت می دهیم ، و این سه دسته بندی گزارشات عبارتند از :
future
Future & Option
Commodity Index Trader

در این بازار سه دسته معامله کننده وجود دارد که در درس قبل اشاره شد:

  • large non commercial : سرمایه های کلان دارند مثل صندوق های بازنشستگی و بانک های سرمایه گزاری و غیره که به قصد سودا گری ( speculation ) وارد این گونه معاملات جهت خرید و فروش می شوند تا اینکه پول بیشتری بدست بیاورند.
  • commercial: که خودشان را در مقابل تغییرات نرخ قیمتی در آینده Hedge می کنند ، این دسته که نیاز واقعی دارند و وجد این کالایی که تحت اختیارشان هست را در بازارهای مالی معامله می کنند.

نکته کلیدی: هج به معنای خرید و فروش همزمان می باشد و این دسته به دلیل خرید کالاهای اولیه و تولید کالا و خدمات در بازارهای فیزیکی به قصد متضرر نشدن در بازارهای مالی اقدام به خرید یا فروش میکنند

مثال : عمل معامله گران تجاری برای خرید و فروش در بازارهای مالی با فلسفه وجودی تجارت اشان رابطه مستقیم دارد. مثلا یک تولید کننده پاپ کورن که بدون ذرت امکان ادامه حیات ندارد بنابراین ذرت را در زمانی که احساس می کند به آن نیاز دارد پیش خرید می کند یا به دلیل دیگر پیش فروش می کند.

  • commodity Index Trader ها که اصولا با توجه به فراریت یا نوسانات (Volatility)  بازار روی شاخص بازار شرط بندی می کنند و کاری به اتفاقات داخل خود بازار ندارند.

نکته تکمیلی 
بسیار دیدم کسانی که گزارشات CBOT را با COT اشتباه می گیرند. به شما هشدار می دهم با این اعداد اگر وارد نیستید کار نکنید که می تواند شما را کاملا گمراه کند. من فرض بر این می گیرم که شما با مفاهیم پایه تجارت در بازار فیوچرز و آپشن آشنایی کامل دارید به هرحال گزارش CBOT مربوط به حجم معاملات روزانه در CME است آن هم در قیمت مشخص یعنی خود ایندکس و فرکانس معاملات در یک قیمت مشخص و اما COT  بصورت هفتگی توسط کمیسیون معاملات آتی که در ابتدا درس ذکر شد منتشر می شود و ساختار متفاوتی داراست که در  دو فرم Short و long فرمت ارائه می شود.

تکته کلیدی:  بین 70 تا 75 درصد حجم معاملات در بازار را Commercial ها نمایندگی می کنند  که تقریبا با نسبت 50 – 50 چه در حالت شورت ( فروش ) باشد چه لانگ (خرید) فرقی نمیکند و باقیمانده 25 تا 30 درصد را Non-Commercial ها و small Traders به عهده می گیرند.

با تشکر – خلیل رحمانی

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)