“معامله روی کاغذ” پس از ضرر کردن

یکی از مهمترین دلایل موفقیت من به این خاطر است که از روش های فوق العاده ای جهت حفظ انضباط (دیسیپلین ) در معاملات استفاده میکنم.

قصد دارم راجع به یکی از این روش ها که به راحتی می توانید آن را در معامله های خود مورد استفاده قرار دهید توضیح دهم. در اینجا مشکلی که در بسیاری از معامله گران مشاهده می کنم را مورد بررسی قرار میدهیم:

هنگامیکه آنها در یک معامله شکست می خورند(چه شکست 300 دلاری و یا 3000 دلاری باشد)، تمایل پیدا می کنند که بلافاصله پول خود رابه هر طریقی پس بگیرند (ترجیحاً در معامله بعدی). اما آنچه که انجام می پذیرد ایجاد یک قالب ضعیفی از ذهن است.

یک لحظه فکر کنید، هنگامی که چیزی را از دست می دهیم (مخصوصا پول) می خواهیم هر چه سریعتر آن را پس بگیریم. در حالت ناخودآگاهی ، از بدست آوردن پول در حداقل زمان ، تقریبا نا امید هستیم .
همانطور که اطمینان دارم متوجه شده اید،این گونه عقاید، معمولا شما را از موفقیت در معامله بعدی دور می کند. بنابراین اگر در معامله بعدی تصمیم نادرستی بگیرید ، دو معامله ناموفق متوالی خواهید داشت و احتمالاً این چرخه تا زمانی که بتوانید خودتان را در قالب صحیح ذهن بیابید ، ادامه می یابد.

به همین دلیل می خواهم روش جدیدی را امتحان کنید که فکر میکنم کمک زیادی به شما می کند. بعد از معامله ناموفق بعدی آنچه که شما باید انجام بدهید این است: ” معامله روی کاغذ”

درست است ! اجازه دهید معامله بعدی اتان یک “معامله روی کاغذ” باشد. معامله را همانطور که درحالت عادی انجام می دهید، ادامه دهید. فرصت بدست آمده بعدی این است که معامله واقعی انجام نمی دهید، فقط این کار را روی کاغذ انجام می دهید.

اما باید آن را تا حد ممکن واقعی جلوه دهید ، آن را به گونه ای بنویسید آنچنان که یک معامله واقعی را انجام می دهید. حتی تلفن را بردارید و تظاهر کنید که سفارش معامله خود را به کارگزارتان می گویید ، سپس معامله را خیلی عادی ادامه دهید. بیاد داشته باشید که نقطه توقف معامله (استاپ) را قرار داده و (بطور فرضی) در صورتی که بازار در مسیر شما حرکت کرد جابجا کنید (تریل استاپ Trailing Stop).

اگر قصد دارید این کار را انجام دهید،جدی گرفتن آن خیلی مهم است.اگر خیال دارید به بازار نگاهی بیاندازید و بگویید، باید این کار را می کردم یا ان کار را ، فقط وقت خود را تلف می کنید.

انجام این کار باید حقیقی باشد ، چه پنج دقیقه وقت صرف کنید و بعد از آن، از”معامله روی کاغذ” خارج شوید و یا اینکه دو ساعت وقت صرف شود و شما نقطه توقف معامله را در حالی که بازار در جهت مسیرتان حرکت می کند جابجا کنید، برای کمک به خودتان بایستی آن را جدی بگیرید.

این کار دو نکته مثبت برای معاملاتتان دارا است:

  1. به انضباط در کارهایتان کمک خواهد کرد بطوری که یاد می گیرید، نیازی نیست بلافاصله پس از معامله ناموفق به بازار باز گردید تا موفق شوید.
  2. مهم تر از آن ، به ضمیرناخودآگاه شما فرصتی می بخشد تا خود را از تبعات معامله ناموفق “رها سازید”. به عبارت دیگر بیشترین ضربه روحی را درست بعد از معامله ناموفق حس می کنید. اما همچنان که زمان می گذرد، ضربه روحی دور می شود و یافتن موقعیت های موفقیت آمیز آسان تر می شود.

پس، انجام این گونه معاملات روی کاغذ، به شما فرصتی می دهد که همه چیز را در مورد معامله ناموفق خود فراموش کنید و مجدداً، اگر به خودتان فرصت بدهید، هرگز از دنبال کردن بازار، مضطرب نشده و دو معامله بد متوالی نخواهید داشت.

این کار عملی است، امتحان کنید.

با تشکر – خلیل رحمانی