بهره بردن از بازاری که از حرکت نمی ایستد

بازار همواره در حال حرکت است و هیچگاه از حرکت باز نمی ماند، ممکن است از سرعت حرکتش بکاهد و برای لحظه ای مکث کند ولی هرگز از حرکت و جنب و جوش باز نمی ایستد، حتی هنگامی که بازارها بسته اند قیمتها باز هم در حال حرکت و تغییرند بطوری که ممکن است بازار در قیمتی متفاوت از قیمت بسته شدن در شب قبل گشوده شود.

سه ایده اولیه باز کردن پوزیشن ، خروج از بازار و کنار ماندن و ترید نکردن حتی بیش از پیش دشوار میشود زیرا در واقع پایانی وجود ندارد و تنها شمایید که می توانید تصمیم به پایان دادن به آن بگیرید.

در یک معامله به سود نشسته ، شما باید تصمیم بگیرید که چه زمانی به اندازه کافی سود برده اید. بسیاری از مردم اجازه می دهند طمع بهترین فرصتها را از دستشان بگیرد. این افراد در این اندیشه باطل که هیچوقت سودی که کسب کرده اند کافی نیست گرفتار می شوند. فرضاً اگر 500 دلار سود کرده باشند ناراحتند که چرا 1000 دلار به دست نیاورده اند. اگر 5000 دلار درآورده باشند آرزوی 6000 دلار می کنند. شخص زیاده خواه هیچ وقت راضی نمی شود. این افراد صرف نظر از میزان سودی که در یک معامله بدست آورده اند هیچ وقت سود خود را کافی نمی بینند.

در طرف مقابل –در یک معامله ضررده– شخص طماع نمی خواهد چنین معامله ای اصلاً وجود داشته باشد زیرا آن را نشانه شکست میداند در نتیجه طوری رفتار می کند که انگار آن ترید ضررده وجود خارجی ندارد و خودش را متقاعد می کند که بازار برخواهد گشت و ترید به معامله ای سودده تبدیل خواهد شد. اتفاقی که هیچگاه نیفتاده است!!

این نوع خصوصیات برای یک تریدر بسیار خطرناک هستند، بی تردید این خصوصیات شما را بسیار زودتر از آنچه تصور کنید دچار ناکامی خواهد کرد، امکان موفقیت شخص زیاده خواه در این شغل وجود ندارد.

این سوال که:”چه مقدار کافی است؟” باعث میشود بسیاری از مردم با موضوعاتی که برایشان حائز اهمیت است درگیر شوند ولی این موارد نمی توانند تاثیری روی حرکت بازار یا احتمال حرکت بازار به یک سمت خاص داشته باشند.

موارد فوق عبارتند از:

  1. چرا و برای چه چیزی به پول نیاز دارم؟
  2. آیا واقعا تحمل ازدست دادن این پول را دارم؟
  3. چقدر به توانایی خود در ترید کردن اعنماد دارم؟
  4. این پول برای من چقدر اهمیت دارد؟

مواجه شدن با این موضوعات مشکل ساز خواهد بود زیرا این موارد بر روی عقاید و مشاهدات شما از بازار تاثیر نامطلوب خواهد گذاشت. اینها موضوعاتی شخصی هستند که شما در موردشان دغدغه فکری دارید و اغلب روی تصمیم های شما در مورد بازار تاثیر می گذارند، در حالی که نباید اینطور باشد. این موارد کمکی به اینکه بازار چقدر و به کدام جهت حرکت خواهد کرد نمی کنند.

بیایید قدری در این مورد بیاندیشیم:

مثلا این موضوع که تنها 4200 دلار در حساب شما باقی مانده است تاثیری روی حرکت بازار به جهتی خاص خواهد داشت؟ مسلما جواب منفی است. آیا احتیاج شما به مقداری پول برای خرید تابلوی نقاشی مورد نظرتان هیچ ربطی به اینکه پوزیشنی که باز کرده اید همان مقدار پول را برای شما فراهم کند دارد؟ قطعا خیر.

اما مشکل اینجاست که اغلب افراد در هنگام ترید کردن روی این عوامل هم حساب می کنند. این موارد تبدیل به عواملی برای ورود و خروج از بازار می شوند. چنان چه می بینید این عمل اشتباه بزرگی است. بازار نمی داند و برای آن مهم هم نیست که شما به این پول احتیاج دارید یا خیر، دلایل تلاش شما برای پول درآوردن هم برای بازار اهمیتی ندارد.

به همین خاطر است که بسیاری از تریدرهای موفق توصیه می کنند تنها با پولی که تحمل از دست دادنش را دارید ترید کنید. بعبارت دیگر اگر به پولی که با آن ترید می کنید وابسته نباشید بهترین موقعیت را از نظر روحی و روانی خواهید داشت در نتیجه مواجه شدن با آن موضوعاتی که بر دیدگاه شما درمورد بازار تاثیر می گذارند آسانتر خواهد بود.

اما در نقطه مقابل اگر شما با پولی که قرار است با آن بدهی تان یا شهریه تحصیل فرزندتان را بپردازید ترید کنید بدون شک موضوعات فوق بر قضاوت شما در مورد بازار تاثیر منفی خواهد گذاشت و امکان تشخیص موقعیت های سودده را از شما سلب خواهد کرد.

دلیل اصلی باز کردن یک پوزیشن جدید این است که شما احساس می کنید این پوزیشن پتانسیل حرکت در یک جهت مشخص را داراست و شما می توانید از این حرکت منتفع شوید. در واقع این تنها دلیل موجه برای ورود و خروج از بازار است. وارد شدن به یک معامله جدید تنها به این دلیل که شما برای گذراندن تعطیلات نیاز به پول دارید سودی برایتان در پی نخواهد داشت پس لطفا این نکته را بخاطر بسپارید.

“بازی” درست زمانی آغاز می شود که شما وارد بازار می شوید و زمانی پایان میابد که از بازار خارج می شوید. این موضوع برای هر فردی آزادی بی پایانی به ارمغان می آورد، شما آزادید که هر زمانی که مایل باشید در بازی شرکت کنید.

شما می توانید به هر دلیلی که برای شما به اندازه کافی موجه بنظر می رسد وارد بازار شوید. مثلا بخاطر اینکه یک سیگنال قابل اعتنا روی چارت مشاهده کرده اید یا مثلا به این دلیل که باران شروع به باریدن کرده است!

در هر حال هیچکس جلوی شما را نخواهد گرفت.

یا مثلا همانطور که دقیقه ای پیش از آن صحبت کردیم شما می توانید فقط به این دلیل که فکر می کنید این معامله پول کافی را فراهم خواهد نمود که شما و خانواده تان را به دنیای رویایی دیزنی بفرستد، وارد بازار شوید. هیچکس جلوی انجام چنین معامله ای را نخواهد گرفت.

واضح است که همین مساله در هنگام خروج از ترید هم پیش می آید. بازی زمانی پایان میابد که شما تصمیم به پایان آن می گیرید. به غیر از زمانی که بروکرتان به دلیل خالی شدن حسابتان پوزیشن های باز شما را می بندد در بقیه موارد این شمایید که تصمیم می گیرید که دیگر کافی است و باید از بازار خارج شد. باز هم در اینجا آزادی عمل بی نهایتی برای هر شخصی وجود دارد. در بیشتر موارد ،بخصوص در مورد تریدرهای تازه کار چنین آزادی در زندگی روزمره قابل تصور نیست.

مهمترین چیزی که در اینجا می توانید بیاموزید این است که بایستی تصمیم های خود در بازار را فقط و فقط براساس رفتار بازار و آنچه شما در آن مشاهده می کنید بگیرید. این تنها راه موفقیت است. اگر تصمیم شما بر اساس عوامل خارجی (از قبیل نیاز شدید شما به پول ) باشد ، قضاوت شما مشوش خواهد شد و بدیهی است که در این حالت پیداکردن فرصتهای خوب بهره بردن از بازار بسیار مشکل تر خواهد بود.

با تشکر – خلیل رحمانی

5/5 - (2 امتیاز)
5/5 - (2 امتیاز)