ياد بگيريم که ضرر کردن را دوست داشته باشيم

اين چيزي است که شما هميشه از معامله گرهاي موفق بازار مي شنويد و چنانچه مي خواهيد يک معامله گر موفق، چه در بازار و چه در خارج از آن، باشيد لازم است تا ياد بگيريد که ضرر کردن را دوست داشته باشيد!

در حقيقت ضرر کردن نبايد باعث رنجش شما شود. البته اشتباه نکنيد، شما از پذيرفتن ضرر، خوشحال نخواهيد شد، اما بايد خوشحال باشيد که در زماني که بازار موقعيت سود رساني مناسبي در اختيار شما نمي گذارد، از آن خارج مي شويد.

اغلب افراد اين نکته را به بدترين شکل ممکن ياد مي گيرند (البته اگر ياد بگيرند!). آن ها پيش از آن که بفهمند پذيرفتن ضرر مي تواند خوب باشد، تمام پول خود را از دست مي دهند.

معامله گرهاي موفق به جاي اين که مانند اغلب مردم، چشم خود را بر روي پوزيشن هاي ضرر خود ببندند، خود را در مقابل اين واقعيت مي گذارند که ممکن است اشتباه کرده باشند، و نتيجتاً ايشان زماني که وقت پذيرش ضررشان رسيده باشد، اين کار را با جان و دل و بدون درنگ انجام مي دهند و پوزيشن ( معامله ) را با همان ضرر مي بندند.

نکته کلیدی:  گمان مي کنم علت آن که بسياري از افراد با راحت شدن از شر پوزيشن هاي ضرر خود مشکل دارند، آن است که فکر مي کنند اين پوزيشن ها، انعکاسي از شخصيت خود ايشان است. چه تفکر اشتباهي! معامله هاي زيان شما، به عنوان يک انسان، چيزي از شما کم نمي کند. شما معامله زيان ده خود نيستيد. همان طور که شما برد معامله هاي خود نيستيد. آن ها فقط نتايج کار و تجارتي هستند که شما انجام مي دهيد.

ضرر جزئي لاينفک از اين کار است. تقريبا تمامي معامله گران موفق، هر روزه و هر روز، پوزيشن هاي زيان ده دارند اما خود را درگير اين تفکر که اين ضررها بخشي از ايشان است نمي شوند. مي دانند و آگاهند به اين که اين بخشي از کار است. و هر چه زودتر از شر اين ضرر خلاصي يابند، سريع تر مي توانند به دنبال موقعيت مناسب بعدي بگردند تا سودي دريافت کنند.

البته گفتن اين حرف بسيار آسان تر از عمل کردن به آن است، ليکن، اين امر حقيقت پول درآوردن در اين بازار است.

يکي از دوستان من بيش از 15 سال است که معامله گر بازار سهام S&P آمریکا است. شايد بتوان او را يکي از پنج معامله گر برتر S&P و حتي يکي از 25 معامله گر برتر جهان ناميد. خانه اي که او در آن زندگي مي کند، 14 اتاق خواب و 6 گاراژ دارد! به وضوح او يکي از بهترين هاي اين حرفه است. او تقريبا هر روز هزاران دلار در معامله هاي ضرر ده خودش از دست مي دهد. شايد ميزان پولي که او ظرف يک روز از دست مي دهد از پولي که خيلي از مردم ظرف يک ماه به دست مي آورند بيشتر باشد. اما مشخصاً او هزاران دلار هم در پوزيشن هاي سود ده خود به دست مي آورد.

آن چه او آموخته است، اين است که بپذيرد، ضرر بخشي از اين بازي است، و هر چه زودتر بتواند ضرر خود را متوقف کند، زودتر نيز مي تواند يک موقعيت سود ده بيايد. عين اين امر در مورد شما هم صادق است، گرچه در مقياسي کمي کوچکتر.

يکي از مهم ترين نکاتي که بايد بياموزيد آن است که «چرا دوباره فکر کردن به احتمال زيان ده بودن پوزيشن اينقدر مهم است؟» اگر اين را از قبل به خود نياموزيد، ممکن است در زمان وقوع باعث وحشت شما شود و به يکباره با همان موقعيتي مواجه شويد که هميشه از وقوع آن مي ترسيديد. بعبارت ديگر آن بلايي که نبايد بر سر شما مي آيد! اما چنانچه ياد بگيريد که اين اصول را درک کنيد و بپذيريد، تنها آن گاه قادر خواهيد بود از تبديل شدن پوزيشن هاي زيان ده خود به ضررهاي هنگفت و يا حتي از دست رفتن کل سرمايه – و بدبخت شدن! – جلوگيري نماييد.

مارک داگلاس، نويسنده کتاب معامله گر منظم مي گويد:

پوزيشن هاي زيان ده را، به مجرد آن که متوجه شديد زيان ده هستند، متوقف کنيد! زماني که ضررها اين گونه مشخص مي شوند و بلافاصله جلوي آن ها گرفته مي شود، ديگر چيزي براي دست دست کردن، بالا-پايين کردن، سنجيدن و يا قضاوت کردن نمي ماند و نتيجتاً چيزي نمي ماند که بتواند شما را وسوسه نمايد. بدين ترتيب تهديدي براي اين که به خود اجازه دهيد که مرتکب اشتباهي بزرگ و خسارتي عظيم شويد از بين خواهد رفت! اما اگر چشم باز کرديد و ديديد که در حال دست دست کردن و بالا و پايين کردن و شک و شبهه هستيد، در اين صورت يا نمي دانيد که ضرر چيست و يا جلوي آن را بلافاصله بعد از آن که آن را تشخيص داده ايد، نگرفته ايد. در هر دو حالت اگر اين کار را نکنيد و پوزيشن شما بازگردد و به شما سود دهد، با اين کار خود، رفتاري نادرست را در خود تقويت کرده ايد که بدون شک منجر به يک فاجعه براي شما خواهد شد. و چنان چه پوزيشن باز نگردد و ضرر بيشتر شود، آن گاه با اين کار يک چرخه عذاب براي خود ساخته ايد که وقتي که شروع شد، متوقف کردن آن بسيار دشوار خواهد بود.

اين مطلب ادامه مي يابد تا آن جا که نويسنده مي افزايد:

بخاطر داشته باشيد که ترس حقيقتاً تنها چيزي است که ما را از ياد گرفتن بازمي دارد. اگر همواره نگران اين باشيد که کاري که انجام خواهيد داد (و يا انجام نخواهيد داد) در جهت منافع شما هست يا خير، هيچ گاه نخواهيد توانست چيزي جديد درباره طبيعت و ذات رفتار بازار فرا بگيريد.

با مشخص کردن و متوقف کردن ضررهاي کوچک خود، به خود اين امکان را مي دهيد تا بهترين راه ها را براي بال و پر دادن و اضافه شدن به سودهاي خود را فرا بگيريد.

اگر بتوانيد معنا و مفهوم اين ضررها را براي خود تغيير دهيد، به اين حقيقت ايمان بياوريد که جلوي ضرر را، به محض تشخيص دادن آن بگيريد، آن گاه قادر خواهيد بود تا از نگراني اي که ممکن است همان پوزيشن ها اکنون براي شما ايجاد مي کردند، خلاص شويد.

به همين دليل است که “ضرر کردن را دوست داشته باشيم” اين قدر مهم است، اين کار شما را در موقعيتي بسيار بهتر قرار مي دهد تا سود کنيد !

با تشکر – خلیل رحمانی

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)