بزرگترین اشتباهی که ممکن است انجام دهید

این اتفاقی که می خواهم شرح بدهم را اینقدر دیده ام که تعدادش را یادم نمی آید. راستش را بخواهید این اتفاق احتمالاً برای همه معامله گرها در یک مقطع زمانی رخ داده و متاسفانه برای بسیاری شروع پایان دوران معامله کردن بوده است.

همانطور که همه ما می دانیم برای این که در معامله کردن موفق باشیم باید یک سری از قوانین را هر روز و برای هر معامله اجرا کنیم. این قوانین بسیار مهم هستند به خاطر اینکه به معامله کردن ما ساختار می دهند و به ما کمک می کنند که چه کارهایی باید بکنیم و از آن مهمتر چه کارهایی را نباید انجام دهیم.

اگرشما قوانین معامله محکم و خوبی دارید و آنها را همواره اجرامی کنید، کسب سود و جلوگیری از ضرر زیاد یک هدف قابل دسترس برای شما خواهد بود. اما ازطرف دیگر، اگر قوانین خود را رعایت نکنید میزان ضررهای شما افزایش می یابد و این جایی است که اشتباه بزرگ ظاهر می شود. من این اشتباه را دربسیاری از معامله گران دیده ام.

اگر شما قوانین خودتان را اجرا نکنید و معامله شما با سود خاتمه یابد به احتمال بالا در هنگام بستن معامله یک نفس راحت می کشید. اما در حقیقت نباید آسوده باشید! شما ممکن است اشتباهی انجام داده باشید که زودتر از هر اشتباه دیگری به شکستتان منجرشود!

اگر این معامله (که شما از قوانین خود سرپیچی کردید) با سود بسته شود، احتمال اینکه شما در معامله بعدی هم قوانین خود را اجرا نکنید افزایش می یابد که بازهم تاکید می کنم که بزرگترین اشتباهی است که ممکن است انجام بدهید. این مساله به حساب شما بیشتراز هر اشتباه دیگر ضربه خواهد زد.

بدترین چیز این است که بسیار وسوسه انگیزاست که از قوانین خود “فقط این یک دفعه” عدول کنید. اما باید به یاد داشته باشید چیزی به نام “فقط این یک دفعه ” وجود ندارد! شما باید قوانین خود را همیشه و بدون استثنا اجرا کنید.

به عنوان مثال ، به یاد می آورم معامله گری که از معامله بر روی S&P Futures روزی 500 تا 1000 دلار درآمد داشت. او تا زمانی که به این هدف سعی می کرد دست پیدا بکند وضع خوبی داشت، اما حریص شد و دنبال راهی گشت که بتواند سود بیشتری کسب کند ( من واقعا نمی دانم سود 500 تا 1000 دلاری چه ایرادی داشت ) . او به این نتیجه رسید که قوانین او بسیار محدود کننده اند و باعث می شوند او بسیاری از موقعیت های سودآور را از دست بدهد. بنابراین از آنجایی که وضعش خیلی خوب بود تصمیم گرفت تا قوانینش را راحت تر بگیرد تا در معامله های بیشتری در طول روز وارد شده و سود بیشتری کسب کند.

او از قوانینش دو روز سرپیچی کرد و ریسک زیادتری از چیزی که باید قبول می کرد، پذیرفت. اما از آنجایی که الان روزی به طور متوسط 2000 دلار درمی آورد اهمیتی نداد. عدم پیروی از قوانین باعث شده بود که سود بیشتری بکند. اما فکرکنم می توانید حدس بزنید که چه اتفاقی افتاد.

در طول ماه بعد، او همه چیزهایی که درچهار ماه گذشته به دست آورده بود از دست داد ( حدود 60000 دلار) و دیگرنمی توانست به هدف 200000دلار که میخواست در پایان سال به آن برسد، دست یابد. این مساله به خاطر این اتفاق نیفتاد که او قوانین خود را اجرا نکرد. بلکه به دلیل این بود که بار اولی که از قوانین سرپیچی کرد با موفقیت همراه شد و این مساله به او اعتماد به نفس داد تا از قوانین خود تبعیت نکند.

مطمئن هستم شما هم به یاد می آورید زمانی را که تصمیم گرفتید از قوانین خود “همین یک بار” عدول کنید. نمی توانم به شما هشدار بدهم که این مساله تا چه حدی می تواند خطرناک باشد مخصوصا وقتی که آن معامله با موفقیت همراه می شود. سود کردن دراین معامله می تواند پر هزینه ترین سودی باشد که در طول زندگیتان کسب می کنید. این مساله می تواند به آسانی باعث شود تا درمعامله بعدی قوانین خود را کنار بگذارید.

این مساله همیشه وسوسه انگیز است اما مقاومت در برابر این وسوسه می تواند سود آوری بسیار بیشتری برای شما به همراه داشته باشد.

تبعیت مداوم از قوانین تنها راه یک معامله گر موفق است. اگر تصمیم بگیرید که همین یک بار از قوانین خود سرپیچی کنید مدت زیادی طول نمی کشد که شما هم از جمله 80 تا 90 درصد معامله گرانی خواهید شد که در حال ضرر کردن هستند. پس همواره قوانین خود را اجرا کنید و اجازه ندهید تا “همین یک بار” وجود داشته باشد.

با تشکر – خلیل رحمانی

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)