زندگی از نقطه صفر بوسیله پی ریزی سایکو سایبرنتیک

موفقیت حاصل تصمیم گیری درست است، تصمیم گیری درست حاصل تجربه است و تجربه حاصل تصمیم گیری غلط است پس از اشتباه کردن نترسید

هر علمی می تواند به عنوان وسیله تشخیص و آزمایش بکار رود و یک سیستم اثبات شده علمی می تواند برای بدست آوردن یک نتیجه درست و قابل پیش بینی استفاده شود .

مثلاً علم هوانوردی به ما این اجازه را می دهد که با محاسبات مختلف دریابیم که اکنون دقیقاً در کجای این زمین یا در کجای فضا قرار داریم و همچنین کمک می کند که بتوانیم به درستی مقصدمان و زمان رسیدن به آن مقصد را بیابیم . علم شیمی امکان ایجاد ترکیبات و تولیدات جدید را که می تواند سلامتی ، تغذیه ، امنیت و سطوح دیگر زندگیمان را ارتقا دهد بوجود می آورد . علم باستان شناسی قادر است زندگی حیوانی را که میلیونها سال پیش می زیسته ، تنها از روی یک استخوان باز سازی کند . علوم هوانوردی و کامپیوتر امکان مانور دقیق یک فضا پیمای بدون سرنشین را میلیون ها مایل دورتر از نقطه پرتاب مهیا کرده و امکان ارسال تصاویر ضبط شده از این سفر را فراهم می آورند .

بنابراین یک علم می تواند یک سیستم اطلاعاتی قابل اطمینان و صحیح برای ایجاد یک زندگی بهتر باشد .

سایکو سایبرنتیک اولین علم ترقی مسائل انسانی است :

این علم یک سیستم اطلاعاتی است که به شما اجازه خواهد داد که تغییرات قابل پیش بینی و دقیقی در طرز تفکر و احساستان که در حال حاضر دارید به وجود آورید  و همچنین شما را قادر می سازد که میزان موفقیت و لذتی را که از زندگی خواهید برد را اندازه گیری کنید ، سایکو سایبرنتیک انسان را از قلمرو آرزوها و امیدواری ها و تکنیک های غیر قابل کنترل به قلمرو نتایج قابل پیش بینی و مثبت می برد .

شما هرگز آرزومندی و امیدواری صرف را در سایکو سایبرنتیک نخواهید یافت . سایکو سایبرنتیک دانشی مبتنی بر عملکرد اعصاب و مغز و ارتباط این دو برای تولید افکار ، رفتارها و حالات است . اصول پایه بکار رفته در این علم ، توسط آزمایشگاه ها و موسسات پژوهشی بسیاری در سراسر دنیا ، به دفعات تست و اثبات شده است و همچنین تست های موفقیت آمیز فراوانی از سوی میلیون ها نفر جهت تغییر زندگیشان در مسیرهای مشخص و در طی سی سال گذشته انجام و عملکرد آن به اثبات رسیده است .

سایکو سایبرنتیک در سطوح زیر بنایی ذهن کار می کند و تغییرات ناشی از آن بر روی تمامی ارکان زندگی شخص تاثیر می گذارد . برخی از موارد اشاره شده در ذیل ، فراتر از هدف این نوشته هستند ولی سایکو سایبرنتیک استفاده های فراوانی جهت ایجاد پیشرفت در زندگی و جدا از زمان انجام معاملات دارد . هر چه بیشتر سعی در کسب مهارت در سایکو سایبرنتیک نمایید ، انتظار بیشتری جهت موارد زیر خواهید داشت :

  1. ایجاد یک تصویر ذهنی قوی و مثبت که شمای واقعی را و یا شمای بهترین را توصیف می کند .
  2. تنظیم اهداف روشن و دستیابی پیش بینی شده به آنها .
  3. توقف تفسیر خطاهای اتان به شکست و یادگیری استفاده از خطاهای اتان به عنوان راهنمایی که شما را به سمت اهدافتان می برد .
  4. پر بارتر و موفق تر بودن در مسایل مالی و شغلی.
  5. بخشش دیگران و همچنین خودتان و پاکسازی رنجش از ذهنتان که باعث دور شدن لذت از زندگی اتان می شود .
  6. یادگیری اینکه چگونه آرامش خود را بیابیم و چگونه در آرامش زندگی کنیم .
  7. آموختن اینکه چگونه خشم خود را برطرف نموده و حتی یادگیری استفاده از خشم در جهت منافع امان .
  8. یادگیری اینکه چگونه بصورت شفاف فکر کنیم .
  9. آموختن اینکه چگونه در مورد خود و زندگیمان همواره احساس خوبی داشته باشیم .
  10. بیاموزیم که چگونه با محیط اطرافمان رابطه خوبی داشته باشیم . با خانواده ، دوستان ، همکاران و از همه مهمتر با خودمان .

سایکو سایبرنتیک تمام این تغییرات را یک شبه به وجود نمی آورد ، یادگیری اینکه چگونه درست فکر یا عمل کنیم و چگونه درست فکر کردن و درست عمل کردن را بصورت عادت همیشگی خود درآوریم ، مسلما نیاز به زمان دارد  ولی چیزی که اهمیت دارد این است که معمولا تجربه نتایج مثبت ، از همان ابتدای ایجاد تغییرات ، احساس خواهد شد .

سایکو سایبرنتیک بسیار ساده است . شما خواهید دید که این تکنیکها نیاز به اراده قوی و یا تلاش فراوان ندارد . روشها و تمرینات سایکو سایبرنتیک قوه خلاقه شما را در حالتی سرشار از آرامش و قدرت بکار می گیرد ، این روشها بسیار ساده و در عین حال جذاب هستند و مانند هر هنر دیگری ، تنها با تمرین میسر خواهند شد .

کلمه سایبرنتیک از یک لغت یونانی آمده به معنی “سکاندار” ، یعنی کسی که کار هدایت کشتی را به سمت بندرگاه بر عهده دارد . علم سایبرنتیک بر روی سیستم های هدایت اتوماتیک و ناخود آگاه کار میکند . سیستم هایی مانند آنچه موشک هدایت شونده را به سمت هدف پیش می برد و یا مانند یک کامپیوتر برای حل مسایل پیچیده و یا رباتهایی که اعمال پیچیده را بصورت اتوماتیک انجام می دهند.

نکته کلیدی: ضمیر ناخود آگاه ما در حقیقت یک هدف یاب خود کار است  به عبارت دیگر یک سیستم هدایت انسان ، این سیستم هدف یاب به تمامی آنچه ما انجام داده ایم ، دیده ایم ، چشیده ایم ، لبخند زده ایم ، احساس کرده ایم و یاد گرفته ایم دسترسی دارد ، تمامی اینها در مغز ثبت می شود .

اگر شما برای این سیستم یک هدف را مشخص کنید او بطور اتوماتیک راهی را برای رسیدن به آن بوجود می آورد پس رفتارهای انسانی همگی بصورت طبیعی در راستای هدف یابی است .

این همان چیزی است که شخصیت فعلی ما را ساخته است، این همان سیستم هدایت کننده مرکزی است که به شما اجازه می دهد که در حالی که در حال رانندگی به طرف محل کارتان هستید ، بند کفشهایتان را ببندید و در عین حال مشغول جویدن لقمه ای که به عنوان صبحانه در دهان گذاشته اید باشید و جالب اینکه تمام این کارها را در حالی به طور همزمان انجام می دهید که مشغول فکر کردن به کارهایی که با ید امروز انجام دهید هستید !!!

این سیستم کاملا فاقد شخصیت است !! او همان چیزی را انجام می دهد که برای آن برنامه ریزی شده است . یک ابزار فوق العاده قدرتمند که کاملا تحت فرمان ارباب خود ( شما ) است . اگر شما به او هدف مثبت و موفقیت آمیز بدهید ، او از تمام قدرت خود استفاده می کند تا شما را به آن برساند و همین طور اگر برای او اهداف شکست و نابودی تعریف کنید تمام قدرت خود را برای نابودی شما بکار می گیرد !!

اهمیت اشتباهات

تمامی سیستمهای هدایت اتوماتیک با تصحیح دایمی خطاها یشان به سوی هدف حرکت می کنند . یک موشک هدایت شونده ، حسگرهایی دارد که خروج از مسیر درست را مشخص میکند سپس سیستم هدایت کننده بر اساس این داده ها ، تنظیمات و تغییرات لازم را اعمال می کند ، این عمل هزاران بار تا رسیدن به هدف انجام می شود . این موشک هدایت شونده برای به سمت هدف رفتن ، به این داده ها ی منفی تکیه می کند بدون این پیامهای منفی ، موشک نمی داند در کجا قرار دارد و به کجا می رود و در نتیجه هیچگاه به هدف نمی رسد . همین موضوع در رابطه با مکانیزم خودکار انسان نیز صادق است .

جای تاسف است که بسیاری از ما ، اشتباهات را به عنوان شکست قلمداد کرده و متحمل احساس ناامیدی و دلسردی می شویم در حالی که اشتباهاتی که می کنیم ، دقیقا اطلاعاتی هستند که مکانیزم خودکار ما برای رساندن ما به هدفمان نیاز دارد . مکانیزم خودکار شما هیچگونه قضاوتی نسبت به اشتباهات شما ندارد ، او به سادگی از اطلاعات به عنوان راهنما برای رسیدن به هدف خود استفاده می کند .

آنچه ما ” اشتباه ” می نامیم ، در واقع درسی ارزشمند برای موفقیت است ، یکی از بخشهای مهم سایکو سایبرنتیک یادگیری استفاده سازنده از اشتباهات و حذف احساسات منفی است که اشتباهات بوجود می آورند است.

تصویر درونی

مقصد یا هدف یک موشک هدایت شونده ، یک مختصات برنامه ریزی شده در کامپیوتر آن است . اهدافی که مکانیزم خودکار ما را برنامه ریزی می کند ، تصویر درونی، صداها و احساساتی است که توسط تصورات ما ساخته می شوند . تصویر درونی ما آن چیزی است که ما از خودمان در ذهن خود ساخته ایم ، ما هیچگاه بصورت آگاهانه به این تصویر درونی توجه نمی کنیم ولی این تصویر با جرئیات فراوان در ناخود اگاه ما قرار دارد.

این تصویر درونی اصول ما برای “آنچه من هستم” است . این تصویر بر اساس باورهای ما نسبت به خودمان بنا نهاده شده است، باورهایی که بصورت ناخودآگاه توسط تجربه های گذشته ، پیروزی ها و شکست ها ، موفقیت ها و عدم موفقیت ها شکل گرفته است ، بخصوص بر اساس مشاهده عکس العمل های دیگران نسبت به ما ، مخصوصاً در دوران کودکی.

از تمامی این اطلاعات ما ، “من چه هستم” درونی یا تصویر درونی ما شکل می گیرد . زمانی که یک ایده یا باور درباره خودمان بصورت بخشی از این تصویر درونی در می آید ، ما آن را یک امر حتمی و درست قلمداد می کنیم ، ما هیچگاه این موارد را مورد تردید و سوال قرار نمی دهیم و در نتیجه مطابق آن ( به عنوان یک رفتار صد در صد درست ) عمل می کنیم .

تصویر درونی ما نحوه فکر کردن ما ، احساسات ما ، اعمال ما و حتی باور ما از توانایی هایمان را می سازد ، این تصویر میزان موفقیت ، هیجان ، لذت و رضایت ما را کنترل می کند، نوع زندگی که ما داریم ، حتی نوع دنیایی که در آن زندگی می کنیم توسط این تصویر درونی مشخص می شود .

تصویر درونی توضیح می دهد که چرا تفکر مثبت صرف، اینقدر غیر قابل اعتماد است، توضیح می دهد که چرا تنها با تکیه بر عزم راسخ نمی توان با اطمینان به هدف رسید . چرا که اگر عزم راسخ و تفکر مثبت با تصویر درونی سازگار نباشد ، هیچگاه قادر به ایجاد تغییر در دنیای ما نیست .

تصویر درونی ما به صورت دائم مکانیزم خلاقیت ما را برنامه ریزی می کند ، اگر تصویر درونی شما می گوید که شما فردی شکست خورده هستید ، مکانیزم خودکار شما راهی را برای رساندن شما به شکست و اثبات درستی این باور شما خواهد یافت، اگر تصویر درونی شما می گوید که شما اسیر سرنوشت هستید ، این موضوع در زندگی شما نمود خواهد یافت ، از طرف دیگر اگر تصویر درونی شما این باشد که شما فردی توانمند و موفق هستید ، مکانیزم خودکار شما این نتایج را بوجود می آورد .

دانش سایکو سایبرنتیک به شما می آموزد که چگونه تغییر کنید و یک تصویر درونی قدرتمند، خون گرم ، فعال و توانمند بسازید . یک تصویر ذهنی که واقع گرا و مستدل باشد و ذهنیت قوی شما را نشان دهد. شمای واقعی را “تصورات” ابزار تغییر شما تصویر درونی فعلی خود را بر اساس تصاویر و احساسات دقیق و روشنی که در هنگام رو در رویی با حوادث زندگی تجربه می کنید ، می سازید . بخصوص رویدادهایی که به دوران کودکی باز می گردند .

از این به بعد ، شما از ابزارهای قدرتمند مشابهی برای ساختن نوع تصویر درونی خود که به بهترین نحو ممکن شما را توصیف کند، استفاده می کنید . شما از تصورات خود برای ایجاد تصویرها و احساسات مربوط به موفقیت ، رضایت ، پیشرفت ها و توانایی ها استفاده کرده و به وسیله این تصورات مثبت ، مکانیزم خودکار خود را از نو برنامه ریزی می کنید تا نتایجی مطابق با تصویر درونی جدید شما به وجود آورد . شما نحوه استفاده از تصورات خود را در یک مسیر قدرتمند و سرشار از آرامش و خالی از هرگونه تنش و بدون نیاز به کار سخت ، یاد می گیرید .

دقت داشته باشید که : این فرآیند زمان می برد ، همانگونه که شما تصویر درونی فعلی خود را یک شبه بدست نیاورده اید اما به زودی برنامه جدید شروع به کار خواهد کرد .

شما خود را در حال تفکر ، احساس و عمل در راستای این تصویر موفقیت آمیز جدید خود خواهید یافت . سرانجام ، این تصویر درونی جدید به عنوان طبیعت ثانویه ، طبیعت غالب و سپس رفتار دائمی در آمده و در اغلب اوقات زندگی برای شما موفقیت ، رضایت ، روابط عالی و شادی به همراه خواهد آورد .

با تشکر – خلیل رحمانی

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)