تصویر ذهنی

مردان و زنان برای موفق بودن باید از همان ابتدا از “تصویر ذهنی” و “تمرین ذهنی” استفاده نمایند .

برای مثال : ناپلئون ، برای سال ها پیش از آن که وارد میدان نبرد گردد ، نظامی بودن را در ذهن خود تمرین می کرد . او بطور واضح و روشن خود را بصورت یک فرمانده نظامی تصور می کرد و نقشه هایی می کشید که نشان دهنده محل دقیق نبرد بود . او تمامی این کارها را با محاسبات دقیق ریاضی در ذهن خود انجام می داد

نکته تکمیلی: بر این نیز واقف هستم که هفت روز ایشان گم شد و در تحقیقات اخیر بر روی جمجمه ایشان یک تراشه سیلیکونی یافت شده که مربوط به فرازمینی ها تلقی می گردد اما خوب باز همین راه مناسب حال هست که برای موفقیت فرازمینی ها چه چیزاهای را به او الهام می بخشیدند 

مثال دبگر: کورا هیلتون ، مالک هتل های زنجیره ای مشهور هیلتون ، چندین سال پیش از آنکه اولین هتل خود را خریداری کند ، خود را به صورت صاحب و گرداننده هتل های متعدد تصور می کرد . آقای هیلتون می گوید که از خیلی پیش از آنکه مبدل به یک صاحب هتل موفق شود ، خود را این گونه تصور می کرده است .

یک مربی مشهور بسکتبال یکبار گفت : هیچ راهی برای قرار گرفتن توپ در سبد وجود ندارد مگر آنکه شما هنگام پرتاب توپ ، به روشنی در ذهنتان وارد شدن توپ رابه سبد ببینید .

من می خواهم بگویم که این موارد دقیقا درباره معاملات نیز صادق است . اگر شما در ذهنتان نتوانید خود را یک معامله گر موفق ببینید ، هرگز یک معامله گر موفق نخواهید شد . موفق ترین معامله گران ، به مدت چندین سال خود را به عنوان یک معامله گر موفق دیده اند ( و در بسیاری از موارد ، این معامله گران از خیلی وقت پیشتر از آنکه موفق باشند ، خود را این گونه تصور کرده اند )

یک مکانیزم اتوماتیک در درون همه ما وجود دارد . دکتر مالتز به آن “مکانیزم خودکار” می گوید و از آن به عنوان یک ماشین اتوماتیک هدف یاب نام می برد که همواره به سمت هدف خود پیش می رود .

ما همگی این مکانیزم را درون خود داریم و می توانیم از آن برای رسیدن به اهداف امان استفاده کنیم . این مکانیزم خودکار بسیار شبیه یک موشک هدایت شونده عمل می کند ، همانند آن موشک ، این مکانیزم نیز نیاز به برنامه مناسب جهت رسیدن به هدف دارد . این برنامه از تصویر ذهنی که ما به آن می دهیم استخراج می شود ، اگر ما بطور دائم به این مکانیزم خودکار تصویری شفاف و روشن از اهداف خود بدهیم ، ضمیر ناخود آگاه ما بطور اتوماتیک تمامی اجزا مورد نیاز برای رسیدن به این اهداف را فراهم می کند.

از طرف دیگر ، اگر ما همواره به چیزهایی که نمی خواهیم بیاندیشیم ، مکانیزم خودکار درونی ، این تصاویر را به عنوان اهداف ما تلقی کرده و ما را به سمت همان چیزی که نمی خواهیم پیش می برد . این مکانیزم خودکار کاملا اتوماتیک عمل می کند، به سادگی تصاویری را که ما در ذهنمان ساخته ایم می گیرد و سعی می کند ما را به آنها برساند ، او هیچگاه به این توجه نمی کند که آیا این تصاویر خواسته واقعی ماست یا نه ، او فقط به آنچه در ذهن ما ساخته می شود عکس العمل نشان می دهد .

برای مثال: فرض کنید که ما نگران توانایی خود در ایراد سخنرانی در حضور یک جمع باشیم . چنان چه در ذهنمان تصویر روشنی از یک سخنرانی موفق داشته باشیم و در این تصویر ببینیم که تمامی اتفاقات در جهت هر چه بهتر انجام شدن این سخنرانی پیش می رود ، تمامی این تصورات به وقوع می پیوندد. اما چنانچه ما به طور دائم نگران تمسخر دیگران باشیم ، به طور ناخود آگاه تمامی کلمات را اشتباه ادا خواهیم کرد و در نتیجه جریان سخنرانی به بدترین وضع اجرا خواهد شد .

مکانیزم خودکار ما دقیقا آنچه را که ما در ذهن خود مرور کرده ایم به مرحله اجرا می گذارد . این دقیقا نحوه عمل مکانیزم پیروزی و شکست در درون ماست.

بایستی به این موضوع توجه داشته باشید که تصویر ذهنی شما بایستی با توانایی های شما همخوانی داشته باشد.

برای مثال: در معاملات ، اگر شما خود را در حال کسب چند صد دلار در روز یا در هفته تجسم کنید ، احتمالاً به این هدف می رسید و این تصویر موفق در ذهن شما شفاف تر و روشن تر خواهد شد . اما از طرف دیگر ، اگر خود را در حال کسب پنج هزار دلار در روز تصور کنید ، صرف نظر از اینکه این تصویر چقدر شفاف و روشن است ، به احتمال زیاد این امر محقق نخواهد شد زیرا این هدف احتمالا با سطح توانایی های شما همخوانی ندارد .

شما می توانید هر طور که بخواهید آینده خود را به تصویر بکشید . موفق یا نا موفق! ابن موضوع کاملاً تحت اختیار شماست ولی اغلب اوقات ، مردم نمی خواهند این موضوع را تمرین کنند ، آنها به تصورات خود اجازه می دهند که با تمرکز بر روی شکست های گذشته ، پتانسیل موجود آنها را از بین ببرند. ما برگهای خاطرات زیادی را در ذهن خود بایگانی کرده ایم ، اما به جای حفظ اوقات دل انگیز زندگی ، بعضی افراد فقط بر روی لحظات شکست و ناکامی تمرکز می کنند ، کنترل ذهن بسیار ساده است . همه ما باید این موضوع را به خاطر بسپاریم که مغزمان نمی تواند میان تصورات و واقعیت تفاوتی قائل شود، مشروط بر اینکه این تصورات به اندازه کافی روشن و واضح باشد ، یعنی اگر ما به روشنی و وضوح خود را در حال انجام عملی خاص ببینیم ، دقیقا مانند این است که آن عمل را در عالم واقع انجام داده ایم .

تمرینات ذهنی به شما کمک میکند که در زندگی واقعی خود بهتر ایفای نقش کنید ، شما تمرینات خاصی را در جهت بهتر معامله کردن خواهید آموخت ، این تمرینات شفاهی اگر به اندازه کافی شفاف و روشن باشند ، اغلب مانند این است که در واقعیت اتفاق افتاده است ، این تمرینات به شما کمک خواهند کرد که برای وضعیت های مختلفی که در معاملات واقعی با آنها برخورد خواهید کرد ، آماده باشید .

یک روانشناس قدرت تصویر ذهنی را بررسی کرده است ، او دریافت که تمرینات ذهنی در هنگام پرتاب دارت به سمت هدف به دقت عمل پرتاب کننده افزوده است . ( لطفا به من ایراد نگیرید ، من نمی گویم که پرتاب دارت مانند معاملات در بازار است ، من فقط می خواهم مثالی جهت روشن شدن تاثیر تصاویر ذهنی بزنم )، روانشناس مورد بحث صفحه هدف را جلو افراد گذاشت و از آنها خواست که تصور کنند که در حال پرتاب دارت به سمت هدف هستند ، او این کار را چندین روز انجام داد و پس از آن از آنها تست عملی گرفت ، او دریافت که تصاویر ذهنی ، دقت عمل آنها را در هدف گیری به طرز محسوسی بالا برده است .

گلف بازها هم این تکنیک را بکار می برند ، دفعه بعد که شما در حال تماشای مسابقات گلف هستید ، توجه کنید که حرفه ای ها چگونه به توپ ضربه می زنند ، آنها پیش از آنکه به توپ ضربه بزنند ، در خیال خود حالتی که اتفاق خواهد افتاد را تصور می کنند . گلف باز بزرگ ، بن هوگان ، یکبار برای مجله تایم توضیح داد که چگونه پیش از ضربه زدن به توپ ، در ذهن خود به آن ضربه می زند ، او ابتدا در ذهن خود یک ضربه دقیق به توپ می زند و سپس مسیر حرکت و فرود توپ را مجسم میکند ، درست به همان شکل که او می خواهد .

مثال بعدی می تواند مشت زنی به سایه باشد، بوکسورها مرتب این تکنیک رابرای پیشرفت عملکرد خود در رینگ استفاده می کنند .

نکته کلیدی: شما هم می توانید این تکنیک را جهت تقویت معاملات خود بکار ببرید ، می توانید مشت زنی در سایه را در وضعیت های معاملاتی که با آنها مشکل دارید بکار ببرید .

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا این واقعیت دارد که می توان با کنترل رفتار خود حوادث محیط را نیز به نفع خود تغییر داد؟ البته مطمئناً ابن کار به سادگی این نیست که بگوییم “خوب ، من  زین پس مسیر خود را موفقیت آمیز تصور می کنم” ، مانند پیشرفت در هر کاری ، در اینجا نیز مراحلی وجود دارد که شما بایستی آموخته و بطور مستمر تمرین کنید .

تصویری که از خود دارید همچنین مشخص می کند که آیا شما می توانید در معاملات هم موفق باشید یا نه ، به عبارت دیگر ، اگر شما از خود تصویری روشن و واضح به عنوان یک معامله گر موفق داشته باشید ، شما نتیجه ای بیشتر از یک معامله گر موفق بدست خواهید آورد .

شما بایستی یاد بگیرید که چگونه این تصویر را در ذهن خود بصورت شفاف و روشن ایجاد کنید ، این تنها راه رسیدن به موفقیت است .

با تشکر – خلیل رحمانی

5/5 - (2 امتیاز)
5/5 - (2 امتیاز)