منعطف باقی ماندن

سالها پیش یکی از تریدر های موفق در زمینه s&p مرا نصایحی کرد، او گفت هرگز با یک ترید ازدواج نکن. مایکل داگلاس نیز به چارلی شین گفت هرکز در مورد سهام احساساتی نشو (در فیلم وال استریت).

این جملات چیزی فراتر از یک نصیحت است، “اگر شما منعطف نباشید و به ترید های خود بچسبید هرگز در این تجارت موفق نخواهید شد”.

مفهوم مطلب بالا بسیار ساده است: هرچقدر هم که احساس قوی نسبت به یک ترید داشته باشید باید مصمم به تسلیم شدن در برابر آن در یک لحظه باشید.

یک اتفاق معمول این است که یک تریدر در یک ترید گیر کرده و اهمیت بیش از حدی به آن میدهد.

برای مثال: من با تریدر های زیادی صحبت کرده ام که همگی یک احساس مشترک رو در زمان ترید تجربه کرده اند. حتی خود من نیز این گاهی چنین احساسی دارم. در این لحظه شما حس میکنید که حتما در این ترید خاص تصمیم شما درست است. این باعث میشود تا شما انعطاف خود را در مورد زمان خروج از دست بدهید. حتی اگر بازار علایمی بر خلاف پوزیشن شما نشان بدهد باز خیلی از تریدرها آنچنان بر عقیده خود پافشاری می کنند که نمی توانند آنقدر منعطف باشند تا تصمیم درستی در مورد منفعت خود بگیرند. (کاری که تنها راه برای موفق بودن است)

خیلی از مواقع زمانی که چنین اتفاقی می افتد تریدر این احساس را دارد که گویی آخرین تریدی هست که انجام می دهد. عدم انعصاف تجارت شما را به سرعت از بین می برد. برای ابنکه تریدری موفق باشید باید مصمم باشید تا براحتی و سریعا تصمیم خود را عوض کنید. شما مطمیناً نمی توانید زمانی که یک پوزیشن باز دارید همواره با خود بجنگید زیرا نتیجه آن چیزی بجز خرابی نیست.

در دنیای واقعی گاهی داشتن یک حس تکبر می تواند مفید واقع شود. انسان های بسیاری وجود دارند که فکر می کنند همواره درست می گویند و همچنان توانایی آن را دارند که بقیه را نیز متقاعد سازند. این امر در مورد خیلی از مردم صدق میکند. انسانهای با این خصوصیت احتیاجی ندارند تا در دنیای واقعی زیاد منعطف باشند یا حداقل احتیاج ندارند تا با کسانی که می توانند آنها را قانع کنند منعطف باشند.

اما در بازار منعطف نبودن و نپذیرفتن اشتباه کاری به جز از بین بردن حساب تجاری شما انجام نمی دهد. البته هبچکس نمی خواهد بپذیرد که اشتباه میکند. چه کسی دوست دارد که در اشتباه باشد؟

من در مورد آن به شکل دیگری نیز نگاه می کنم. در مورد اشتباه کردن در یک پوزیشن بازنده فکر نکرده ، بلکه مسیله را بدین صورت میبینم:

“اگر از این ترید بد خارج نشوم (که پتانسیل کمی دارد) سودهای گذشته و آینده مرا از بین میبرد و من نمیخواهم هیچ چیز سود های مرا از بین ییرد.”

این تفکر به من کمک می کند تا منعطف تر باشم و از بستن تریدهای خود با ضرر نترسم. من آموخته ام تا در این گونه موقعیت ها انعطاف داشته باشم زیرا همواره میخواهم که سودهای خود را از دست ندهم.

هرچقدر انعطاف کمتری در مورد ترید های بد از خود نشان دهم به همان میزان آنها بیشتر تریدهای سود ده مرا از بین می برند. من همواره در حال محافظت از سود تریدهای خوب خود هستم زیرا هر ماه با آنها زندگی خود را می گذرانم.

همواره به خاطر داشته باشید که هر چقدر منعطف تر باشید تجارت شما موفق تر خواهد بود. در حقیقت مقدار درآمد شما رابطه مستقیمی با انعطاف شما دارد. فکر نمی کنم که دلیلی محکم تر از این برای منعطف بودن وجود داشته باشد.

با تشکر – خلیل رحمانی