اجرای بی نقص

خیلی از مردم به اشتباه فکر می کنند که اجرای بدون نقص به این معنی است که همیشه بالا بفروشیم و پائین بخریم. اجرای بدون نقص به این مفهوم نیست. در حقیقت خیلی نادر اتفاق می افتد که در تمام معامله ها بالا بفروشیم و پایین بخریم. شما لازم نیست که با قیمت بالا بفروشید و با قیمت پایین بخرید تا سود کنید.

درواقع اجرای بدون نقص به معنی عمل کردن در بهترین موقعیت (یا خارج شدن از معامله و یا انجام معامله) است، که این موقعیت از نظر شما یک فرصت بدون شک و تردید است. متاسفانه این بحث در گفتار بسیار ساده تر از عمل می باشد. اما این بدین معنی نیست که شما نمی توانید بیاموزید که چگونه این کار را انجام دهید.

روش ها و سیستم های مکانیکی بسیاری برای انجام این کار وجود دارند اما حتی با وجود استفاده از این روش های اثبات شده ممکن است که سیستم با ضرر مواجه شود. که دلیل آن عدم وجود اجرای بدون عیب و نقص است.

مجدداً تاکید می کنیم که اجرای بدون نقص به معنی یک معامله کامل نیست بلکه به معنی عمل کردن سریع در فرصت های بدست آمده است.

خیلی از مردم فکر می کنند که بسیار ریسک پذیر هستند ولی در واقع آنچه که آنها می خواهند یک نتیجه تضمین شده و امن است. اما ممکن است که شما اهل ریسک کردن نباشید ولی هنوز نتایج تضمین شده ای بدست آورید. در واقع این دو (نتیجه تضمین شده و ریسک کردن) با هم در تضاد هستند.

و به همین دلیل هم هست که بیشتر مردم در مورد بهترین زمان و فرصت برای معامله شک دارند. افراد معمولاً بهترین نتیجه را هم می خواهند اما متوجه می شوند که هیچ تضمینی برای یک نتیجه خوب وجود ندارد ، در نتیجه نمی توانند در بهترین زمان معامله را انجام دهند.

نکته کلیدی: در معامله، چیزی به اسم نتیجه تضمین شده وجود ندارد. در حقیقت با هر معامله شما سرمایه و خودتان را در معرض ریسک و خطر قرار می دهید. این چیزی است که شما باید یاد بگیرید با آن زندگی کنید تا بتوانید در معاملات پیشرفت کنید. هیچ انتخاب دیگری هم وجود ندارد. شما باید با ریسک کردن احساس آرامش کنید.

مارک داگلاس ،نویسنده کتاب بازرگان قانونمند، بین معامله و قمار این مقایسه را انجام داده:

در مقایسه با معامله، بسیار ساده تر است که ریسک انجام داده و در قمار با نتایج کاملاً تصادفی و بر مبنای احتمالات آماری شرکت کنید چون که همه چیز کاملاً تصادفی است. اگر که شما با پول خود قمار انجام می دهید در حالی که می دانید نتیجه ای کاملاً تصادفی دارد، پس هیچ راه منطقی وجود ندارد که شما بتوانید پیش بینی کنید که نتیجه این قمار چه خواهد بود. در نتیجه شما هیچ مسئولیتی برای نتایج در صورتی که مثبت نباشند نخواهید داشت.

اما معامله متفاوت از قمار خواهد بود، آینده تصادفی نخواهد بود، حرکت بازار توسط اعمال بازرگانان که چه عقیده ای نسبت به آینده دارند، مشخص می شود و چون بازرگانان با اعمالی که بر اساس عقایدشان انجام می دهند، آینده را می سازند پس نتیجه اعمال آنها تصادفی نخواهد بود.

داگلاس این چنین ادامه داده است که:

این موضوع گزینه مسئولیت پذیری را به معامله اضافه می کند که در موقعیت ها و کارهای کاملاً تصادفی وجود ندارد و بسیار مشکل است که از آن اجتناب کرد. هر چه میزان مسئولیت پذیری بالاتر باشد به این معنی است که میزان بیشتری از اعتماد به نفس شما در معرض خطر قرارمی گیرد و در نتیجه شرکت شما را در معاملات مشکل تر می سازد. انجام معامله تمام راه هایی را که شما باید در نظر بگیرید تا نتیجه راضی کننده تری بدست آورید را در اختیار شما قرار می دهد.

این که شما خود را سرزنش کنید برای کاری که به گونه ای متفاوت می توانستید انجام دهید به دلیل کمبود اجرای بدون عیب روش ها یا سیستم های معامله شما است.

نکته: مشکل نبردی است که شما نمی توانید در آن پیروز شوید. در بازی معاملات، شما کامل نخواهید بود. پس سرزنش کردن خودتان هیچ معنی ندارد چون شما دارید خود را برای چیزی سرزنش می کنید که نمی توانید تغییر دهید.

منظور من را اشتباه برداشت نکنید، منظور من این نیست که از خودتان برای اینکه در معامله اشتباه کرده اید ناراحت شوید. منظور من این است که ابتدا یک موقیعت را تحت پوشش قرار دهید و سپس اجازه دهید که بازار با روش شما ادامه پیدا کند در حالی که شما از بازار خارج هستید. این بی معنی است که خودتان را برای این چنین مسائل ناراحت کنید. شما حتماً نباید کامل باشید تا بتوانید در بازار سود کنید و پول بدست آورید. لطفا همیشه این را به خاطر داشته باشید.

تنها راهی که شما می توانید دراجرای بدون عیب موفق شوید، تمرین، تمرین و تمرین است. مانند مهارت های دیگر باید که این کار برای شما به صورت یک عادت شود و تنها راه برای تبدیل آن به یک عادت زیاد انجام دادن آن است.

اول اینکه مقداری مشخص از پول خود را برای آموزش کنار بگذارید. شما باید یک تصمیم آگاهانه برای انجام معاملات خود بدون شک داشته باشید. به یاد داشته باشید که این یک تمرین است، شما واقعا نمی توانید برای از دست دادن پولتان نگران شوید، شما باید قوانین اتان را بدون خطا دنبال کنید. هر چه بیشتر  تمرینات را انجام دهید برای شما ساده تر خواهد شد.

از آنجای که این یک تمرین آموزشی است، من پیشنهاد می کنم که یک معامله کوچک (مانند mini-S&P ) انجام دهید. در نتیجه، قسمت کمتری از سرمایه شما در خطر خواهد بود. مطمئنا تمام افراد می خواهند که در معاملات سود کنند، اما شما نباید درباره این موضوع فعلا نگران باشید، شما لازم است که در حال حاضر درباره انجام سریع معامله در زمانی که فرصت مناسب می یابید، بیاندیشید. تنها مساله ای که اکنون مهم است انجام بدون عیب است و اینکه نتیجه معاملات خوب و یا بد است مهم نیست.

این تمرین ساده نخواهد بود، پس شما نباید خیلی به خودتان سخت بگیرید، هر چه بیشتر اشتباهات خود را قبول کنید، ساده تر می توانید برای تلاش بعدی اقدام کنید. اگر شما اشتباهی می کنید، خود را سرزنش نکنید، خود را تشویق کرده تا دوباره تلاش کنید.

من فکر می کنم که این یکی از مشکل ترین مسائل تجار است. تجار خود را به خاطر اشتباهات اشان سرزنش می کنند. شما نباید خیلی سخت بگیرید. خیلی از مردم با خودشان سختتر از دشمنان اشان برخورد می کنند.

به یاد داشته باشید که، هر چه شما بیشتر از خودتان به علت اشتباهات گذشته ناراحت شوید، بیشتر این اشتباهات را تکرار می کنید و این اشتباهات در نتایج معاملات شما بیشتر ظاهر خواهند شد. خودتان را به خاطر اشتباهات اتان ببخشید و به کار تجارت اتان ادامه دهید.

من یک پیشنهاد دیگری هم برای یادگیری اجرای بدون عیب دارم که استفاده از این روش برای برخی از مردم ساده تر است. این روش مخصوصاً برای تجار تازه کار که هنوز راجع به در خطر بودن پول اشان در بازار نگران هستند، مفید می باشد.

همانطور که قبلا هم گفتم، تنها راه برای یادگیری اجرای بدون عیب تمرین می باشد. یکی از بهترین راه هایی که من برای یادگیری اجرای بدون عیب می دانم بدون اینکه پول واقعی به خطر بیافتد استفاده از پول دلالی شبیه سازی شده است (حساب های دمو  Demo)

در اصل، تمام اینها به یک صورت کار می کنند. شما یک حساب شبیه سازی شده (بدون پول واقعی) باز می کنید و معاملات خود را در این حساب بگذارید به طوری که با حساب واقعی خود همین کار را می کنید. آنها دلالان واقعی هم دارند که سفارشات شما را انجام می دهند و حتی تمام گزارشات حساب و معاملات شما را هم دارند و برای شما می فرستند.

این تا اینجا بهترین روش برای یادگیری اجرای بدون عیب بدون در خطر انداختن پول است. برای تجار تازه کار یا برای افرادی که مشکلات اساسی در اجرای بدون عیب دارند، یک حساب دلالی شبیه سازی شده تنها چیزی است که برای تمرین اجرای بدون عیب می تواند استفاده شود.

با تشکر – خلیل رحمانی