استفاده از دستور استاب Stop Order

بر این عقیده ام که هر معامله گری بدون توجه به این که چقدر منضبط و منظم است باید از stop order استفاده کند. در تمام سالهائی که من مشغول به کار بودم هیچ معامله گری حرفه ای را ندیدم که از stop order استفاده نکند. stop order بدون شک به شما در عمل کردن به صلاح و سود خود کمک می کند.

همیشه قبل از این که در موقعیت شروع معامله ای قرار گیرم مطمئن می شوم که برای حفاظت از خود stop order را آماده دارم. همچنین به تمامی معامله گران نیز توصیه می کنم برای محافظت از خود و معاملاتشان از stop order استفاده کنند. بارها اتفاق افتاده است که معامله گران به دلیل استفاده نکردن از stop order بین 20 تا 25 درصد از سرمایه خود را از دست داده اند .

هرچه بیشتر معامله کنید بیشتر متوجه می شوید که انضباط احساسی چه نقشی در معاملات شما بازی می کند. همانگونه که قبلا گفتم به صلاح خود عمل کردن بیشتر از سیستمها و روش های تکنیکی در موفقیت شما موثر است و همین امر نیز در مورد استفاده از stop order صادق است.

برای من بسیار تعجب اور است وقتی می شنوم مردم می گویند : “من از stop order متنفرم”

استفاده از stop order برای محافظت از معاملات به شما اجازه می دهد در مورد معاملاتتان کمتر در گیر احساسات شوید و همانگونه که می دانیم هرچه به احساسات اتان بیشتر اجازه دهید تا در کارهای شما مداخله کنند کمتر سود خواهید کرد .

بعضی از افراد در هنگام معامله اشتیاقی به استفاده از stop order ندارند . به دلایلی آنها درگیر این تفکر می شوند که می توانند خود را به سرعت با بازار مطابقت دهند و از بازار عقب نیافتند و این مسئله گاهی اوقات اتفاق می افتد.

برای افرادی که سعی می کنند خود کنترل اوضاع را بدست بگیرند ( بدین معنی که بدون داشتن stop order و فقط با یک تلفن سعی می کنند از بازار خارج شوند.) مشکل زمانی پیش می آید که کنترل اوضاع را در بازار از دست بدهند . عموماً این افراد در مورد قدم بعدی که باید بردارند دچار مشکل هستند و متاسفانه این مسئله برای انها گران تمام می شود زیرا دیگر به صلاح خود عمل نمی کنند، آنها به یک معامله زیان ده اجازه می دهند که تبدیل به یک معامله بزرگ زیان ده شود.

مهمترین دلیلی که افراد نمی خواهند و یا دوست ندارند از stop order استفاده کنند این است که نمی خواهند و یا دوست ندارند قبول کنند در مورد پیش بینی آنچه بازار انجام خواهد داد اشتباه کرده اند. این مسئله بدترین ویژگی شما به عنوان یک معامله گر خواهد بود. هیچ اشکالی ندارد که انسان یک معامله زیان ده ولی قابل کنترل داشته باشد . مشکل زمانی است که معاملات زیان ده شما غیر قابل کنترل و یا غیر قابل مدیریت باشند. این مسئله می تواند به آسانی اتفاق بیافتد. زیرا شما به خاطر عدم استفاده از یک stop order ریسک بالایی را در مورد یک معامله خاص قبول کرده اید.

فکر می کنم این افراد احساس می کنند اگر از بازار خارج نشوند ( با عدم استفاده از stop order) دچار ضرر نمی شوند زیرا بازار همواره می تواند به حالت قبلی خود باز گردد. این تفکر برای بعضی بسیار جذاب است زیرا چنین چیزی عملا می تواند رخ دهد. بازار می تواند بدون توجه به این که چه مقدار از محدوده مورد علاقه شما دور بوده دوباره به همان جا بازگردد. ولی من به شما می گویم که نتیجه کار شما قرار گرفتن در یک موقعیت فاجعه بار است. اگر می خواهید به صلاح خود کار کنید نباید خود را در چنین موقعیتی قرار دهید.

امکان اتفاق چنین چیزی نیز بسیار زیاد است من با افرادی صحبت کرده ام که بر روی ریسکی 200 واحدی در بازار S&P برنامه ریزی کرده بودند. ولی به دلیل عدم استفاده از stop order  نتیجه معامله ای بین 600 تا 800 واحد ضرر بر خلاف انتظارشان بود و آنها در انتظار بازگشت دوباره بازار دعا می کنند.

امیدوار بودن و دعا کردن به تنهائی به صلاح شما نیست ، من این را تضمین می کنم.

تنها راهی که برای موفق بودن در معامله می شناسم استفاده از stop order بوده تا کارگزاران بتوانند هنگامی که اشتباهی کرده اید شما را از بازار خارج کنند. دوباره تکرار می کنم معاملات زیان ده کوچک و قابل کنترل هیچ اشکالی ندارد آنها بخشی از امور روزانه هر معامله گر موفقی هستند. اگر بر این تصورید که می توانید از آنها دوری کنید در اشتباه هستید و اگر فکر می کنید با عدم استفاده از stop order مي توانيد از آنها اجتناب کنید به نظر من بهتر است پول خود را نگه داشته و اصلا معامله نکنید. البته این نظر من است ولی من در این کار تجربه کافی دارم و بسیاری از معامله گران را دیده ام که سعی بر انجام معامله بدون استفاده از stop order را داشته اند.

با تشکر – خلیل رحمانی

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)