دلیل وجود برنامه مدیریت ریسک و سرمایه

 

اگر به برنامه خود ایمان ندارید و یا اصلا برنامه ای ندارید، با خود بیاندیشید که چرا چنین است، با خود سبک سنگین کنید که آیا از اول هم این گونه بوده اید؟! از آنجا که اکثر افراد حاضر در بازار به اهمیت مدیریت سرمایه ایمان ندارند، همین موضوع، عامل سقوط آن ها می شود.

 

بیشتر معامله گران و سرمایه گذاران بر این باورند که تحلیل های دقیق بررسی آخرین اخبار فاندامنتال و استفاده از نرم افزار های تحلیل تکنیکال پیشرفته، قرص های جادویی هستند که باید مقدم بر هرچیزی استعمال شوند.

 

علاوه بر غیر قابل پیش بینی بازار، حوادثی رخ می دهد (مانند حادثه 11 سپتامبر یا عدم حمایت نرخ ثابت فرانک در برابر یورو در سال 2015 …) که تنها یک کنترل ریسک صحیح می تواند به مدیریت سرمایه کمک کند. در معامله حد ضرر، درست مانند هزینه بیمه است چرا که هرگز کل پولتان را از دست نخواهید داد. بلکه دوباره این فرصت را خواهید داشت تا درباره موقعیت تان فکر و بعد تصمیم گیری کنید، این موضوع درک و ارزش بیشتری را از شما می طلبد.

 

قواعدی که در کارهای روزمره زندگی تان وجود دارند در معامله و سرمایه گذاری هم برقرارند. وجود یک برنامه مدیریت سرمایه، چه از لحاظ مادی و چه از لحاظ زمانی برای شما هزینه بر است ولی مانند پرداخت ماهیانه هزینه بیمه که از شما در برابر حوادث غیر مترقبه محافظت میکند، هزینه مدیریت سرمایه نیز به سود شما خواهد بود. بدین ترتیب با استفاده از بیمه، از خودتان در برابر حوادث شوم محافظت می کنید، ریسک خود را محدود کرده و مطمئن شوید که در یک حادثه پیش بینی نشده به کلی نابود نمی شوید. به واقع این بدان معناست که به جای این که کاملا شکست بخورید، دوباره وارد بازار شوید. بله یک ضمانت مالی یا معنوی جهت بازیابی خود دارید و این ضمانت وجود یک حد ضرر برای محدود کردن ریسک تان است.

 

در هر معامله و فعالیت اقتصادی که انجام می دهیم، هم ریسک و هم فرصت وجود دارد. در بازارهای با نقدینگی بالا مطمئن باشید که می توانید ریسک خود را کنترل کنید و حتماً از حد ضرر استفاده کنید چرا که قیمت ممکن است همین طور نزول کند و یا حتی به صفر برسد. تعدادی ضرر کوچک، خیلی بهتر از یک ضرر هنگفت است که به خاطر نداشتن یک برنامه دقیق و یا داشتن یک برنامه ضعیف پیش آید چرا که در بازار زمان های وجود دارد که گویی منطق شکست می خورد.

 

نکته: ریسک خطراتی است که می توان از آن ها سود کرد و تنها راه برای کسب دائمی سود، داشتن یک برنامه، برای مدیریت و ارزیابی ریسک است.

 

با تشکر – خلیل رحمانی

حد ضرر، استاپ، استاپ لاس، حد ضرر چیست؟، استاپ لاس چیست؟، نقطه خروج از بورس، نقطه ضرر در بورس، ریسک ضرر

5/5 - (34 امتیاز)
5/5 - (34 امتیاز)