رابطه نفت با ارزهای مرتبط ( پوند انگلیس ، دلار کانادا و غیره )

پس از بررسی رابطه ارزهای اصلی که با شاخص قیمت کالاها رابطه مستقیم دارند، ارزهایی را بررسی می کنیم که به طور خاص با یک کالا رابطه دارند.

در بین ارزهایی که نه تنها با شاخص قیمت کالاها رابطه دارند بلکه با یک کالای خاص مانند نفت رابطه ای نزدیکتر دارند. در بین ارزهای اصلی پوند و دلار کانادا بیشتر از سایر ارزها رابطه مستقیم و نزدیک با قیمت نفت دارند :

  • دلار کانادا به خاطر تولید و صادرات نفت که بر تراز پرداخت های این کشور که مخصوصا با ایالات متحده  آمریکا دارد بسیار تحت تاثیر قیمت نفت است. 
  • پوند انگلستان به دلیل اینکه نزدیک به 25 درصد تولید ناخالص داخلی این کشور به نفت و صنایع پتروشیمی است رابطه ای بسیار نزدیک و مستقیم با قیمت نفت دارند.

در نتیجه هر زمان که قیمت نفت افزایش پیدا می کند ارزش این ارزها بالا می رود و هر زمان که قیمت نفت کاهش پیدا می کند از ارزش این ارزها کاسته می شود. این رابطه زمانی بیشتر به تحلیل کمک می کند که با جابجایی قیمت نفت یک ارز را مانند پوند انگلستان یا دلار کانادا در مقابل ارزی که رابطه معکوس مقابل نفت دارد مانند ین ژاپن یا دلار ایالات متحده بررسی شود.

نکته کلیدی : با این حال در شرایطی که حرکات این ارزها بدون توجه به قیمت نفت تحت تاثیر شرایط داخلی آنها جابجا می شود این رابطه نمی تواند مفید باشد.

با تشکر – خلیل رحمانی

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)