بازارهای مالی

با تقسیم کل سیستم اقتصاد یک کشور به دو بخش واقعی و مالی، بخش مالی را می‌توان به عنوان زیر مجموعه‌ ای از نظام اقتصادی تعریف کرد که در آن وجوه ، اعتبارات و سرمایه در چارچوب قوانین و مقررات مشخص از طرف پس‌ انداز کنندگان و صاحبان پول و سرمایه به طرف متقاضیان ، جریان می‌ یابد .

بازارهای مالی نیز بازارهایی هستند که در آنها داراییهای مالی مبادله می شوند. داراییهای مالی داراییهایي مثل سهام و اوراق قرضه هستند كه ارزش آنها به ارزش تولیدات وخدمات ارایه شده توسط شرکتهای منتشر کننده آنها وابسته است.

نکته: تفاوت داراییهای مالی با داراییهای واقعی در این است که داراییهای واقعی ماهیت فیزیکی دارند مانند اتومبیل، املاک و مستغلات، و وسایل منزل.

یکی از راههای سرمایه گذاری خرید داراییهای مالی است . مزیت خرید داراییهای مالی نسبت به خرید داراییهای واقعی از دیدگاه اقتصادی این است که:

  • اولاً دارایی واقعی کالای مصرفی است نه وسیله پس انداز و سرمایه گذاری.
  • دوم اینکه خرید داراییهای واقعی و بلااستفاده نگه داشتن آنها به امید گرانتر شدن در آینده به معنای بلااستفاده نگه داشتن منابع کشور است و ارزش افزوده ای ایجاد نمی کند. مگر آنگه از آن استفاده شود. مثل اینکه شخصی اتومبیل و یا خانه‌ ای بخرد و آن را اجاره دهد.

چند نوع از داراییهای مالی عبارتند از: سپرده های سرمایه گذاری در بانکها، طرح های بازنشستگی که توسط صندوقهای بازنشستگی ارایه می شود، انواع بیمه نامه های شرکتهای بیمه و در نهایت اوراق بهادار قابل داد و ستد در بورس اوراق بهادار که توسط کارگزاران خرید و فروش می شود.

در اقتصاد، بازار مالی به مکانیزمی اطلاق می شود که امکان خرید و فروش سهام ، کالا یا هر محصول قابل تبادلی را برای مشارکت کنندگان با هزینه ای پایین فراهم می آورد. بازارهای مالی چند صده اخیر رشد قابل توجهی داشته و به طور مستمر درحال تکامل و افزایش نقدینگی در جهان است. وظیفه بازارها گردآوری خریداران و فروشندگان علاقه مند به مشارکت در بازار است.

نکته کلیدی: درواقع تمامی بازارهای مالی در پی گردآوری سرمایه و برقراری ارتباط بین جویندگان سرمایه ( قرض گیرندگان ) و دارندگان سرمایه ( قرض دهندگان ) هستند.

کارکردهای بازار مالی

جذب و تجهیز پس‌اندازها و تخصیص بهینة منابع (انتقال وجوه بین واحدهای اقتصادی)

   انتقال وجوه بین واحدهای اقتصادی نقش اساسی بخش مالی اقتصاد است. واحدهای اقتصادی به‌ طور کلی شامل واحدهای دارای پس‌ انداز و واحدهای سرمایه‌ گذاری هستند. نقش بازارهای مالی این است که این دو گروه را به یکدیگر نزدیک کند و راهکاری فراهم نمایند ‌که وجوه از واحدهای دارای مازاد پس‌انداز به واحدهای مواجه با کمبود منابع یا کسری پس‌ انداز انتقال یابد. بدیهی است که تأثیر این نقل‌ و‌ انتقال وجوه فراهم آوردن امکانات سرمایه‌ گذاری مولد است. بنابراین ملاحظه می‌ شود که در صورت عدم وجود یا ضعف بازارهای مالی، امکان تحقق سرمایه‌ گذاری‌ های مولد در سطح وسیع وجود نخواهد داشت.

تعیین قیمت وجوه و سرمایه

   قیمت وجوه و سرمایه نیز در بازارهای مالی تعیین می‌شود. بنابراین بازارهای مالی با تعیین قیمت سرمایه و وجوه، بنگاه‌ ها را در تصمیم‌ گیری‌ های سرمایه‌ گذاری و برنامه‌ ریزی‌ های مالی کمک می‌کنند. به‌ طوری که قیمت بازاری سرمایه توسط بنگاه می‌ تواند با بازده انتظاری ناشی از آن مورد مقایسه قرار گیرد و بدین‌ ترتیب بنگاه‌ ها سرمایه خود را به سرمایه‌ گذاری‌ هایی که بازده آن‌ ها بالاتر یا مساوی هزینه سرمایه آنها هست اختصاص دهند. همچنین با استفاده از هزینه سرمایه که در بازار مالی تعیین می‌ شود، امکان مقایسه و ترجیح سرمایه‌ گذاری‌ های کوتاه مدت و بلند مدت فراهم می‌ شود. اما فرآیند کشف قیمت در بازارهای مالی زمانی به درستی و به شکل عادلانه انجام می‌ گیرد که شرایط رقابتی بر بازار حاکم باشد. در این شرایط عرضه و تقاضای وجوه و سرمایه، قیمت را تعیین می‌ کند و قیمت تعیین شده توسط بازار بهترین راهنما برای عرضه‌ کنندگان وجوه یعنی پس‌ اندازکنندگان و سرمایه‌ گذاران و تقاضاکنندگان وجوه یا سپرده‌ پذیران خواهد بود. بدین‌ وسیله تصمیم‌گیری برای هر دو گروه آسان خواهد شد و منابع سرمایه‌ای به بهترین نحو تخصیص خواهد یافت.

 انتشار و تحلیل اطلاعات

   بازارهای مالی، اطلاعات را گردآوری می‌ نمایند و از طریق قیمت‌ های منتشر شده منعکس می‌ نمایند. حتی افرادی که فرآیند پر هزینه ارزیابی بنگاه‌ ها و مدیران و شرایط بازار سهام را طی نکرده‌اند، می‌ توانند قیمت‌ های سهام را که منعکس کننده اطلاعاتی است که دیگران به دست آورده‌ اند، مشاهده کنند. انتشار و تجزیه و تحلیل اطلاعات توسط بازارهای مالی باعث می‌شود تا جامعه منابع ناچیزی را به منظور به دست آوردن اطلاعات هزینه کند. اقتصادی شدن کسب اطلاعات درباره فرصت‌های سرمایه‌گذاری، می‌ تواند به تخصیص بهتر منابع منجر گردد.

تسهیل دادوستدها

   سیستم‌ های مالی که هزینه‌ های مبادلاتی را کاهش می‌دهند، می‌توانند موجب تخصصی‌ تر شدن فعالیت‌ها، نوآوری تکنولوژی و رشد اقتصادی شوند. همانطور که آدام اسمیت (1779) نیز ادعا می‌ کند، هزینة مبادلاتی کمتر باعث تخصصی‌ تر شدن کارها می‌ شود. وجود واسطه‌ ای همانند پول، باعث می‌ شود تا هزینه‌ های مبادله کالا تا حد زیادی کاهش یابد و امر مبادله ساده‌ تر و روان‌ تر گردد. وجود نهادهای واسطه‌ ای نیز خود باعث کاهش این هزینه‌ ها، تقسیم کار بهتر و در نتیجه کارآیی و رشد بالاتر می‌ شود.

توزیع خطر و مدیریت ریسک

   بازارهای مالی علاوه بر تخصیص سرمایه پولی، خطرات اقتصادی را نیز توزیع می‌ کنند. در واقع ریسک اشتغال به فعالیت‌ های اقتصادی و سرمایه‌ گذاری، از طریق ایجاد و توزیع اوراق بهادار از هم تفکیک و توزیع می‌ شود. به عبارت دیگر بازارهای مالی ( بازار پول و سرمایه ) در ابعاد وسیع ریسک افرادی را که در فعالیت‌ های اقتصادی بزرگ و پر مخاطره اشتغال دارند به پس‌ انداز کنندگان که حاضر به پذیرش ریسک یک بازده غیر مطمئن هستند، منتقل و بین آن‌ ها توزیع می‌کنند. بازارهای مالی علاوه بر تفکیک ریسک اشتغال و سرمایه‌ گذاری، افراد را قادر به ایجاد تنوع در سرمایه‌ گذاری می‌ کنند ” ایجاد تنوع در سبد دارایی منجر به کاهش ریسک می‌شود ” کل ریسک به این علت کاهش می‌یابد که زیان در بعضی از سرمایه‌ گذاری‌ ها توسط منافع ناشی از سایر سرمایه‌ گذاری‌ ها جبران می‌ شود. بازارهای مالی همچنین ریسک عدم نقدشوندگی را کاهش می‌دهند. نقدشوندگی، عبارت از سهولت تبدیل دارایی‌ ها به قدرت خرید در قیمت‌ های مورد توافق است. هزینه‌های مبادلاتی و عدم تقارن اطلاعاتی باعث کاهش نقدشوندگی شده و ریسک را افزایش می‌دهد. بازارهای مالی از طریق انتشار و تحلیل اطلاعات و تسهیل داد و ستد ها به کاهش ریسک عدم نقدشوندگی کمک می‌کنند.

طبقه بندی بازارهای مالی

بازارهای مالی بر پايه معیارهای متفاوتی قابل طبقه‌بندی هستند به طور مثال طبقه بندی براساس :

  • نوع دارايي
  • مرحله عرضه اوراق بهادار
  • سررسيد تعهدات مالي

نوع دارايي

مي‌ توان بازار اوراق بهادار را به دسته‌ هاي زير بر اساس نوع دارایی تقسيم‌ بندي كرد: 

الف- بازار سهام : در این بازار، سهام شرکت‌ ها که نشانگر مالکیت دارنده آن در شرکت است، دادوستد می‌ شود. 

ب – بازار اوراق بدهی : بازاری است که در آن ابزارهای با درآمد ثابت (اوراق قرضه) دادوستد می‌ شوند. 

ج – بازار ابزارهاي مشتق : بازاري است براي معاملات ابزارهايي مبتني بر دارايي‌ هاي مالي يا فيزيكي كه از آن جمله مي توان به اختيار معامله و قرارداد آتي اشاره كرد.

 

مرحله عرضه اوراق بهادار

الف – بازار دست اول (اولیه) : شرکت‌ ها، مؤسسات و بنگاه‌ های اقتصادی برای تأمین منابع مالی مورد نیاز خود به مبالغ هنگفتی نیاز دارند كه اغلب این منابع را در مقابل واگذاری اوراق بهادار خود، به‌دست می‌  آورند. واگذاری اوراق بهادار و تأمین اعتبار برای اولین بار در بازار دست اول انجام می‌ شود. به عبارت دیگر در بازار دست اول، اوراق بهادار برای نخستین بار منتشر می‌ شوند. بر این اساس فروشنده اوراق بهادار در واقع همان ناشر اوراق بهادار است. 

ب – بازار دست دوم (ثانویه) : پس از عرضه اوراق بهادار در بازار اولیه و به منظور آن‌ که این اوراق بتوانند مورد دادوستد قرار گیرند، به بازار دیگری نیاز است که به آن بازار ثانویه اوراق بهادار گفته می‌شود . در این بازار، اوراق قابلیت دادوستد پيدا مي‌كنند . وجود بازار دست دوم، صرفاً به این دلیل است که قابلیت نقدشوندگي اوراق بهادار منتشر شده در بازار دست اول را افزایش ‌دهد، ضمن این‌ که شرایطی فراهم می‌ آورد که قرض‌ دهندگان و قرض‌ گیرندگان در صورت لزوم به آسانی بتوانند تصمیمات سرمایه‌ گذاری خود را تغییر داده، به فروش اوراق بهادار خریداری شده یا خرید اوراق بهادار دیگر اقدام نمایند.

دادوستد در بازار دست دوم به دفعات نامحدود انجام می‌ شود و بنابراین با جابجا شدن مالکیت ابزارهای مالی قابل دادوستد در آن بازار، قدرت نقدشوندگی زیادی ایجاد می‌شود. در این حالت، از نقد شدن پیش از سررسید بدهی واحدهای متقاضی سرمایه یا ناشران اوراق بهادار جلوگیری می‌ شود و در نتیجه ضربه‌ های کمبود نقدینگی تأثیر محدودتری بر واحدهای سرمایه‌گذار خواهد داشت.

طبقه بندي بر اساس سررسید تعهدات مالی

الف – بازار پول : بنا به تعریف، بازار پول بازاری برای دادوستد پول و دیگر دارایی‌ های مالی جانشین نزدیک پول است که سررسید کمتر از یک‌ سال دارند. همچنین می‌ توان از بازار پول به عنوان بازار ابزارهای مالی کوتاه مدت با ویژگی اندک بودن ریسک عدم پرداخت، نقدشوندگی و ارزش اسمی زیاد نام برد. تمرکز فعالیت این بازار در استفاده از ابزارهایی است که به اشخاص و بنگاه‌ های تجاری این امکان را می‌دهند که به سرعت نقدینگی خود را به میزان مطلوب درآورند.

ب – بازار سرمایه : بر پایه طبقه‌ بندی بازار مالی با نگرش به سررسید دارایی‌ ها، بازار سرمایه به بازار دادوستد ابزارهای مالی با سررسید بیشتر از یک سال و دارایی‌ های بدون سررسید اطلاق می‌شود. این بخش از بازار مالی نقش مهمتری در گردآوری منابع پس‌اندازی و تأمین نیازهای سرمایه‌ گذاری واحدهای تولیدی دارد. بازار سرمایه نسبت به بازار پول بسیار گسترده‌ تر است و از تنوع ابزاری بیشتری برخوردار است.

نکته کلیدی : مهمترین کارکرد بازارهای مالی شامل بازارهای پول، سرمایه و بیمه در اقتصاد ملی، تجهیز منابع پس اندازی و هدایت آن به سوی فعالیتهای مولد اقتصادی است، ضمن آنکه تعیین قیمت وجوه و سرمایه، انتشار و تحلیل اطلاعات و توزیع ریسک اقتصادی نیز اغلب در شمار کارکردهای این بازارهاست. 

با تشکر – خلیل رحمانی

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)