واحد سنجش در بازار تبادلات ارزی (Pips, Points)

در بازار تبادلات ارزی معمولاً نرخ برابری جفت ارزها پنج تا شش رقم صحیح و اعشار محاسبه می شوند که این به علت نقدینگی موجود در این بازار و حجم بالای از معاملات است و بستگی دارد که کارگزار شما این نرخ برابری را تا چند رقم در اختیار معامله گران قرار دهد.

در ارزهای اصلی به جز جفت ارهای که ین ژاپن در نرخ برابری آن باشد ، به شکل یک رقم صحیح و چهار الی پنج رقم اعشار آورده می شوند. در جفت ارزهایی که نرخ برابری آنها تا چهار رقم اعشار محاسبه می شود، به رقم چهارم بعد از اعشار پیپ(Pips) یا (Point) می گویند . دقت داشته باشید در رفرنس های مختلف واحد اندازه گیری مختلفی بیان شده است . در یک رفرنس مطالعه نمودم که به عدد صحیح پوینت گفته میشد و به اعداد اعشار پیپ اطلاق می گردید و نرخ برابری های که به صورت پنج عدد اعشار داراست به عدد پنجم نیز تیک گفته می شد . اما به صورت غالب و اصلاح کلی از واحد پیپ در تغییرات اعشار بهره برده می شود.

به طور مثال: نرخ برابری یورو به دلار آمریکا در لحظه اکنون که در حال نوشتن این مطلب هستیم ، عدد 1.2404 است که این نرخ در دیروز عدد  1.2182 بوده است، پس می توان عنوان کرد که  222 پیپ یا پوینت افزایش داشته است. 

استثنا: در جفت ارزهایی که یک سمت آن شامل ین ژاپن هستند تا دو رقم اعشار محاسبه می شوند که رقم آخر بعد از اعشار را پیپ یا پوینت گفته می شود.

به عنوان مثال: اگر قیمت EUR/JPY از 131.19 امروز به 131.25 برسد یعنی 6 پیپ یا پوینت افزایش یافته است.

اسپرد (Spread) مفهومی از ماتفاوت قیمت خرید و فروش (Bid Ask)

در بازار تبادلات ارزی و به صورت کلی تر بازارهای مالی ، برای هر دارایی در هر لحظه دو نرخ خرید و فروش وجود دارد که با هم متفاوت می باشند.

  • نرخی که شما در آن قادر به خرید هستید را نرخ Ask  گفته می شود ( نرخی که کارگزار برای فروش در اختیار شما قرار می دهد)
  • نرخی که شما قادر به انجام فروش هستید را نرخ Bid  گفته می شود ( نرخی که کارگزار برای خرید از شما در اختیارتان قرار می دهد)

تفاوت این دو نرخ ASK و BID  را اسپرد (Spread) می گویند.

نکته: برای فراموش نکردن این موضوع می توانید از حروف S که حرف اول فروش Sell می باشد را برای AsK در نظر بگیرید و حرف B که حرف اول خرید Buy می باشد را برای Bid در نظر بگیرید.

به طور مثال: به دارایی یا همان جفت ارز EUR/USD در پلتفرم های معاملاتی یا سایت های اقتصادی مثل بلومبرگ نگاهی کنید، متوجه خواهید شد که دو نرخ موجود می باشد . آن نرخی که معمولاً بالاتر از دیگری است ، قیمتی است که کارگزار برای فروش در اختیار شما قرار داده است .در حال حاضر  Ask  1.2408 و Bid   1.2407 می باشد که در هر ثانیه این مقدار جابه جا و متفاوت خواهد بود .

نکته کلیدی: تفاوت این نرخ ها ( اسپرد ) یک معیار مهم در تعیین و انتخاب کارگزاری و نوع حساب معاملاتی شما هست و می بایست با توجه به استراتژی معاملاتی و روحیات خود انتخاب کنید. به طور مثال در برخی کارگزاری ها این مقدار اسپرد فیکس و ثابت می باشد . در برخی حساب ها این نرخ شناور و نزدیک به صفر هست اما در ازای معاملات در این حساب ها کمیسیون و کارمزد گرفته می شود. 

اسپرد در حقیقت هزینه ای است که معامله گر برای انجام معامله خود می پردازد. همانطور که ملاحظه می شود، نسبت به حجم معاملات زیاد در بازار تبادلات ارزی این  عدد مقدار بسیار کوچکی خواهد بود اما دقت داشته باشید در معاملات با حجم زیاد این مقدار کم گاهی دردسر ساز خواهد شد یا اینکه شما معامله گر کوتاه مدت به اصطلاح اسکلپر باشید به دلیل تعداد زیاد معاملات در زمان کم می تواند هزینه سنگینی را به شما تحمیل نماید.

با تشکر – خلیل رحمانی