خودسازي

چنانچه مي خواهيد تا سطح یک تريدر موفق ارتقاء یابید، لازم است كه به خودسازي بپردازيد. اگر قبلا اين كار را انجام نداده ايد، لازم است که اين موضوع را درك نماييد كه بازار هميشه صادق است و شما مي توانيد مادامي كه چارچوب ذهني انعطاف ناپذيري را به رفتار آن تحميل ننموده ايد، به كسب سود از آن بپردازيد. به عبارت ديگر بر روي يك عقیده و سر باز زدن از پذیرش این موضوع که ممکن است درباره مسیر بازار اشتباه کرده باشید پافشاری ننمایید.

نکته کلیدی: هر تريدر موفقي مي داند كه مي تواند به همان سادگي كه درست عمل مي كند، اشتباه كند.

شما نياز به اين داريد كه ترس از خطا كردن را كنار بگذاريد. به طوري كه بتوانيد به نظاره بازار و ملاحظه آن از ديدگاهي شفاف و بي طرفانه بپردازيد. اگر نتوانيد آن را كنار بگذاريد، همين ترس موجب خطاي شما و اخذ تصميمات نادرست مي گردد. دليل اين موضوع اين است كه اگر توجه خود را بر ترستان متمركز نماييد، ضمير نیمه هوشیار شما براي خروج از آن ترس وارد عمل شده و منجر به تحمل زيان هايي مي شود كه سعي مي كنيد از آنها دوري كنيد. اين قضيه همواره رخ خواهد داد.

ضمير نيمه هوشيار ما بر اساس اين روش كار مي كند، به هر چيز فكر كنيد همان را كسب خواهيد نمود 

براي بهسازی به عنوان يك تريدر،‌ همچنين نياز به مجموعه اي از قوانين تعريف شده معامله نيز خواهيد داشت تا رفتار معامله گري شما را هدايت نمايد. بايد ياد بگيريد كه چطور به اين قوانين وفادار بمانيد بدون توجه به اينكه چگونه به زير پا گذاشتن آنها وسوسه مي شويد و به نظر من گاهي اوقات به شكستن آنها وسوسه خواهيد شد. ترس از خطا كردن موجب مي شود كه بخواهيد قوانين خود را زير پا بگذاريد (خصوصاً در ابتدای کار) اما شما بايد از شكستن قوانين خود پرهيز كنيد مهم نيست كه چگونه وسوسه مي شويد.

قوانين شما موجب مي شود كه در راستاي كسب بهترين منافع شخصي عمل كنيد، مطمئناً شكستن قوانين موجب مي شود كه در راستاي كسب بهترين منافع شخصي عمل ننماييد.

نکته کلیدی: مهمترين چيز در خودسازي يادگرفتن بي طرف بودن و احتراز از درگير ذهنيات شدن است . از سوي ديگر چنانچه شما با مقصر دانستن بازار يا ساير عوامل از پذيرش خطاهاي خود سر باز زنيد آشكارا درگیر ذهنيات می گردید. اگر اين اتفاق بيفتد، خودسازي اگر غير ممكن نباشد بسيار مشكل خواهد بود.

براي خودسازي شما بايد با خود رو راست باشيد. تنها شخص شما مسئول نتايجي هستيد كه بدست مي آوريد. مقصر دانستن بازار، بروكر، تريدرهاي كف بازار در هر صورت تنها موجب به تعويق افتادن خودسازي مي شود. هرچه ذهنیاتی که ما به آنها معتقدیم کمتر شود، به صورت واضح تری قادر به دیدن آنچه که واقعا در بازار و در درونمان می گذرد خواهیم بود. هرچه این وضوح بیشتر شود ما بیشتر خواهیم آموخت و بیشتر رشد خواهیم کرد. هنگامی که عادت کردید که در راستای منافع شخصی خود عمل کنید، راحت تر اقدام به تصمیم گیری های مناسب علیرغم شرایط محیط خواهید نمود و دقیقا همانند عادات بد، عادات خوب هم قوی و نیرومند می شوند، اما اینکار نیاز به صرف وقت و تلاش دارد.

هیچ کس دوست ندارد که خطایش را بپذیرد، اما این دقیقا همان چیزی است که برای خودسازیمان به آن نیازمندیم. اگر با اشتباهات خود روبرو نشویم، به سادگی به تکرار آن ها پرداخته و این خطاها تبدیل به عادتی قوی و قویتر می شوند. بدیهی است که می خواهیم از این وضعیت احتراز نماییم.

پذیرفتن مسوولیت اعمالمان اولین قدم در خودسازی است. درک نمایید که هر آنچه که بدست می آوریم نتیجه تصمیماتی است که خود اتخاذ نموده ایم. هیچ کس دیگری مسئول نیست. مقصر دانستن ديگران تنها منجر به كند شدن فرآيند يادگيري مي شود. اگر شما به صورت ضعیف (نادرست) اقدام به معامله نموده و پول خود را از دست داده ايد، مسببش خودتان هستيد از سوي ديگر اگر بخوبی معامله کرده و پولي بدست آورده ايد، باز هم مسببش خودتان هستيد.

شما به خودسازي خود خواهيد پرداخت هنگامي كه بپذيريد كه شما تنها مسؤول نتايجي هستيد كه بدست آورده ايد. شما بايد با شرايطي كه در واقعيت وجود دارد (نه ذهنيات) روبرو شويد. آنچه را كه براي اثر بخشي بيشتر بايد بياموزيد يا تغيير دهيد بشناسيد و سپس به صورت روزانه به خودسازي خود بپردازيد. به اندازه اي كه فكر مي كنيد سخت نيست و يادگرفتن خودسازي هميشه منجر به كسب بهترين منافع شخصي شما خواهد شد.

با تشکر – خلیل رحمانی

5/5 - (1 امتیاز)
5/5 - (1 امتیاز)