تشبیه بازار (بورس ها) الاخصوص بازار ارز را با دریا (اقیانوس)

 1. در این دریا (اقیانوس) هدف شما شنا کردن نیست، قایقی را با تور ماهی گیری و مقداری طعمه برداشته اید و به دریا زده اید تا ماهی های بزرگتری بگیرید.
 2. طعمه های شما به قدری کوچک است که در اقیانوس، به پلانگتون تشبیه می شود!!!
 3. با پلانگتون نمی توان به شکار نهنگ و کوسه رفت!!!
 4. پلانگتون ها را به کلیکاها، کلیکاها را به ماهی کوچک، ماهی کوچک را به ماهی متوسط، و ماهی متوسط را به ماهی بزرگ تبدیل کنید. با ماهی بزرگ نیازی به شکار نهنگ و کوسه ندارید. شما اگر به این مرحله برسید از بازار ارز بازنشسته شده اید!!!
 5. زمانی که امواج در جهت موافق حرکت شما نیست ماهی های کوچک خود را به کوسه های اقیانوس تقدیم کنید تا کوسه ها، تور و قایق و تمام اعتبار شما را نخورند(استاپ بگذارید)
 6. محدوده ای خاص از اقیانوس را برای ماهی گیری انتخاب کنید. هیچ صیاد عاقلی به دنبال شکار بین اقیانوس منجمد جنوبی تا خلیج مکزیک نیست(هیچ تریدر عاقلی روی راند آفریقای جنوبی و پزوی مکزیک معامله نمی کند)
 7. در روزهای طوفانی قایق را به دریا نزنید، با اینکه روزهای طوفانی ماهی بیشتری به سطح آب می آورد ولی فراموش نکنید غیر از نهنگ ها و کوسه ها، امواج نیز قدرت شکستن قایق شما را دارند.
 8. زمانی که دریا طوفانی است شما برای همسو شدن با جریان آب نیاز به انعطاف پذیری بیشتری دارید. صیادهای وارد با سرعت و مهارت هر لحظه میتوانند قایق و طعمه های خود را در جهت امواج بزرگتر قرار دهند. (انعطاف پذیر باشید)
 9. هیچ صیاد عاقلی بیش از 3 درصد از طعمه های خود را در قلاب قرار نمی دهد مگر اینکه بخواهد خیلی زود به ساحل برگردد!!!
 10. صیادی در اقیانوس با صیادی در استخر پرورش ماهی تفاوت دارد(تفاوت حساب ریل با دمو)
 11. با طعمه هایی وارد اقیانوس شوید که از سر سفره خانواده بر نداشته اید( برای گذران زندگی به درآمد بازار ارز نیاز نداشته باشید)
 12. سازندگان قایق، تور فروش ها و قلاب فروش ها اگر به درجه بالایی از مهارت در ماهی گیری رسیده بودند دل به دریا می زدند و منتظر انعام شما در ساحل نبودند (سیگنال فروش و بروکر دلش به حال ماهی های کوچک شما نمی سوزد)
 13. بعضی از حرفه ای ها در نزدیکی ساحل با نیزه به صید می پردازند مانند کسانی که در مسابقات بازار ارز شرکت می کنند. 
  با اینکه هیچ طعمه ای به بازار نمی دهند اما باید مهارت کاملی داشته باشند تا یکی از 3-4 ماهی کوچک کنار ساحل را بتوانند شکار کنند.
 14. تا زمانی که شرایط روحی روانی و تمرکز کافی ندارید به دریا نزنید، دریا برای کسانی مناسب است که از خود دریا لذت می برند، نه برای کسانی که میخواهند سفره خود را از ماهی های رنگارنگ پر کنند.

 

با تشکر – خلیل رحمانی

5/5 - (2 امتیاز)
5/5 - (2 امتیاز)