سرمایه گذاری در کدام بازار ؟ طلا ، ارز یا مسکن…

اگر به دنبال حفظ ارزش سرمایه و افزایش ثروت هستید جواب سوالات پایین را بدهید: 

  • سرمایه ام را به مسکن تبدیل کنم ؟
  • سرمایه ام را به زمین تبدیل کنم ؟
  • سرمایه ام را به طلا تبدیل کنم ؟
  • سرمایه ام را به ارز تبدیل کنم ؟
  • سرمایه ام را به سهام تبدیل کنم ؟
  • سرمایه ام را به اوراق بدهی تبدیل کنم ؟

بدون شک هر کدام از ما بدانیم کدام سرمایه گذاری بیشترین بازده را خلق میکند در کوتاه ترین زمان به ثروت می رسیم . 

از شما سوال می پرسم : آیا می توانید آینده تک تک بازارهای فوق را پیش بینی کنید؟ آیا به اندازه کافی با ریسک های تک تک بازار های فوق اشنایی دارید ؟

بدون شک نه من و نه شما قادر نخواهیم بود آینده را از امروز پیش بینی کنیم ، شاید بتوانیم آینده را در کوتاه مدت و با فرض ثابت بودن شرایط ریسکی ، پیش بینی های را انجام دهیم ولی قادر نیستیم در بلند مدت و با فرض تغییرات با اهمیت این پیش بینی را انجام دهیم. یکی از علت ها محدودیت زمانی می باشد و دیگری عدم وجود اطلاعات گسترده و کافی نسبت به تمام بازارها و دارایی هاست که هر یک متخصصین امر خود را می طلبد تا آنها را مورد کنکاوش قرار دهد.

به عنوان مثال:  من امروز به شما می گویم در دو سال آینده بیشترین بازدهی را حوزه مسکن خواهد داشت دلیلش هم این است که افزایش قیمت مصالح ساخت ساز و نیروی کار بیش از تورم بوده است ولی قیمت مسکن در خوشبینانه ترین حالت به اندازه تورم  ، افزایش قیمت داشته است . همچنین به شما می گویم در سال آینده قیمت دلار و طلا صعودی خواهد بود که دلیل آن هم ازاد شدن نقدینگی است . ولی در واقع توانایی اندازه گیری نرخ بازده هر کدام از این بازارها را ندارم . 

راه حل چیست که بیشترین سود را نصیب خود کنیم؟ 

بهترین راه حل این است که سرمایه خود را در تک تک دارايي ها تقسیم کنیم و اینگونه به یک متوسط بازده معقول رسیده باشیم و ریسک های موجود در هر بازار را با این امر تعدیل نمائیم

مثال: ریسک نقد شوندگی مسکن و زمین را با خرید سایر دارایی ها کاهش داده یا ریسک کاهش قیمت سهام را با توجه به وضعيت سياسي با خرید طلا و ارز پوشش دهیم .

سوال بعدی اینکه به چه میزان به دارایی ها در سبدتان وزن دهید؟! این را می بایست از متخصصانی که توانایی اندازه گیری ریسک و بازده دارا هستند سوال نمائید اما به طور مثال در ادامه بازار طلا را مورد ارزیابی قرار داده تا اینکه بدانید بین دو بازار طلا و ارز در ایران کدامین وزن سنگین تری را به آن اختصاص دهید 

سرمایه گذاری در بازار طلا ایران

آنچه که به عنوان حباب سکه در بازار کنونی ایران یاد می شود یک اندیکاتور پیشرو تلقی می گردد تا اینکه آن را به یک پارامتر ریسکی ربط دهیم !

نکته کلیدی: یعنی فاصله بین ارزش طلای ذاتی سکه با انچه که در بازار معامله می شود.

از چند ماه پیش سکه با دلار 4500 تومان به بالا قیمت می خورد که نشان می داد بازار آزاد قیمت های مصنوعی دلار بازار را قبول نمی کند. هم اکنون این مقدار به حداقل خود رسیده است که تا حدی به دلیل سیاست های غلو شده بانک مرکزی در جهت نوسان دادن به قیمت سکه می باشد.

به طور مثال از این سیاست ها : عرضه 100 هزار سکه در کارگشایی یا طرح عجیب پیش فروش سکه در جهت حبس 6 ماهه تا یکساله نقدینگی می توان اشاره کرد

علل های خارجی: در مجموع نوسانات تند که در بازارهای ارز دیجیتال رخ داده و تلاطم های سنگین در بازار سهام جهانی و افزایش ریسک اوراق قرضه امریکا به دلیل افزایش مداوم نرخ بازدهی آن باعث شده که طلا دوباره در مرکز توجه قرار گیرد.

علل های داخلی: در داخل نیز بودجه سال بعد به دلیل رد شدن کلیه افزایش درآمدهای دولت جهت تعادل دادن به مصرف و منابع دولت مانند افزایش نرخ حامل انرژی یا حذف یارانه باعث شده دولت از قیمت بالای دلار استقبال کند بنابراین برخلاف ادعاهای رسانه ای دولت اجباراً به نرخ بالای ارز تن خواهد داد و از این افزایش نرخ حمایت می کند و اصلاحات و ریزش قیمتی محدود و عمر کوتاهی خواهد داشت.

توصیه به خرید و نگه داری طلا به عنوان بخشی از سبد دارایی میان مدت داریم.

با تشکر فراوان از جناب دکتر آرمان ضیاء

5/5 - (2 امتیاز)
5/5 - (2 امتیاز)